żelazko

Żelazko jest jednym z najważniejszych sprzętów gospodarstwa domowego. Tak jak wszystkie domowe urządzenia, wymaga ono czyszczenia. W związku z tym, że jest wykorzystywane prawie codzienne, powinno się je myć co najmniej raz w miesiącu. Niestety zwykle czyścimy je, gdy na stopie pojawią się widoczne szorstkie, brązowe plamy. W sprzedaży dostępne są przeróżne modele żelazek, które mają stopy wykonane z różnych materiałów umożliwiających szybkie prasowanie.

Może to być na przykład powłoka ceramiczna lub teflonowa. Niestety czasem przez nieuwagę zdarza nam się żelazko przypalić lub mocno ubrudzić. Prasowanie ubrań za pomocą przypalonego lub brudnego żelazka może być przyczyną trwałego zniszczenia ubrania. W ten sposób powstałe plamy na ubraniach są często niemożliwe do usunięcia. Samo żelazko też sprawia wrażenie trudnego do wyczyszczenia. Raczej nie sprawdzi się jego szorowanie, choć czasami niezbędne jest wstępne oczyszczenie mechaniczne.

Czym wyczyścić żelazko?

Sposobów na szybkie i łatwe wyczyszczenie nawet mocno zabrudzonego żelazka jest całkiem sporo. Jaka metoda będzie skuteczna zależy od rodzaju materiału z jakiego wykonana została stopa naszego żelazka. Pierwszy sposób polega na zastosowaniu octu, który zazwyczaj znajdziemy w każdej kuchni. Niejedna gospodyni wykorzystuje go na przykład do mycia okien. Jak zatem wykorzystać ocet do wyczyszczenia żelazka.

czym wyczyścić żelazko

Lekko nagrzane żelazko po prostu energicznie wycieramy za pomocą ściereczki mocno nasączonej octem. Pamiętajmy, aby nie nagrzewać zbyt mocno żelazka, ponieważ grozi to oparzeniem. Jeżeli zabrudzenia są tak mocne, że wspomniany ocet nie pomaga, można nasączoną octem ściereczkę posypać dodatkowo sodą oczyszczoną. Tak przygotowana mieszanina ma jeszcze silniejsze działanie. Ocet można też połączyć z solą. Proporcje tych składników powinny wynosić 1:1.

Przygotowany roztwór należy podgrzać i umyć tak przygotowanym roztworem żelazko. Potem stopę należy przetrzeć za pomocą wody destylowanej. Pamiętajmy, że w przypadku mycia stopy żelazka płynem należy bezwzględnie wyłączyć je z prądu. Jeżeli jednak nie mamy w domu octu i sody jakie jeszcze domowe metody będą skuteczne? Kolejny sposób polega na wykorzystaniu soli i gazety. Na gazetę rozrzucamy sól, a następnie po prostu prasujemy gazetę do momentu usunięcia zabrudzenia.

Pamiętajmy, że soli nie należy wykorzystywać do czyszczenia stopy teflonowej. W przypadku teflonu można spróbować użyć folii aluminiowej. Jej prasowanie może spowodować, że zbierze ona uciążliwe zabrudzenia. Możemy też wykorzystać pastę do zębów. Wystarczy pocierać nią żelazko, a następnie przetrzeć ściereczką namoczoną w wodzie.

Co jeszcze może posłużyć do czyszczenia żelazka? Pomóc może też zmywacz do paznokci. Do tej czynności potrzebna będzie jeszcze szorstka gąbeczka. Jeżeli nie chcemy stosować metod domowych, można zaopatrzyć się w specjalny sztyft przeznaczony do tego celu. Jest on niedrogi, a do tego mamy pewność, że nie zniszczy powierzchni stopy. Jeżeli żelazko nadal jest oporne na usunięcie zabrudzeń można sięgnąć po środki chemiczne. W sklepach dostępne są preparaty przeznaczone do czyszczenia żelazek ze stopą ceramiczną.

Przed rozpoczęciem czyszczenia trzeba upewnić się, że nasze żelazko rzeczywiście ma stopę ceramiczną, inaczej możemy doprowadzić do jej zniszczenia. Warto też co jakiś czas wyczyścić wnętrze urządzenia. Niektóre modele mają funkcję samoczyszczenia Jeśli nasze żelazko nie posiada takiej funkcji, można także wyczyścić je samodzielnie.

wyczyścić żelazko

Czym wyczyścić żelazko w środku?

Zatkane otwory na parę można wyczyścić patyczkiem do uszu albo wykałaczką, należy robić to delikatnie, aby nie uszkodzić żelazka. Następnie do pojemnika na wodę wlewamy mieszankę przegotowanej lub przefiltrowanej wody z octem w proporcjach 1:1. Żelazko ustawiamy na najwyższy stopień parowania. Po nagrzaniu żelazka trzymamy je uniesione w pozycji poziomej, aby wytworzyło się jak najwięcej pary. W ten sposób powinniśmy się pozbyć z wnętrza żelazka kamienia i brudu. Pozostałą mieszankę wylewamy po ostygnięciu żelazka.

Zabrudzenia żelazka mogą być bardzo uciążliwym problemem, być może minie trochę czasu, zanim dobierzemy skuteczną metodę jego oczyszczenia. Warto jednak próbować do skutku, rzadko kiedy bowiem zdarza się, że wyczyszczenie żelazka jest niemożliwe. Nie wyrzucajmy sprawnego żelazka tylko z powodu jego zabrudzenia. Przede wszystkim jednak nie czekajmy, aż żelazko będzie widocznie brudne, a ujścia pary zatkają się. Dbajmy o żelazko regularnie czyszcząc je od wewnątrz i na zewnątrz, a na pewno posłuży nam przez długie lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here