czyszczenie komputera

Komputer stacjonarny lub laptop to urządzenia elektroniczne, które wymagają tego, aby o nie zadbać podczas eksploatacji. Dotyczy to czyszczenia wewnątrz obudowy z kurzu lub innych zabrudzeń. Jest to istotne też ze względów zdrowotnych – przecież nikt z nas nie chce wdychać kurzu korzystając ze swojego komputera. Kurz, osadza się wewnątrz obudowy peceta głównie w miejscach takich jak zasilacz lub przy wentylatorach, co jest naturalne, ponieważ właśnie tam powietrze jest wciągane lub wypuszczane.

Czyszczenie komputera wymaga też usunięcia zanieczyszczeń z takich urządzeń jak mysz komputerowa, touchpad, podkładka pod mysz, klawiatura oraz ekran. Podczas intensywnej eksploatacji myszki komputerowej np. w grach – strzelankach lub po prostu wykonując swoje obowiązki w pracy w biurze zanieczyszczenia z naszej dłoni trafiają na mysz i na odwrót – jeśli mamy umyte ręce, a nie wyczyścimy myszy, brud z elektronicznego gryzonia trafi na nasze dłonie.

komputer

Podobnie sytuacja wygląda z klawiaturą, touchpadem oraz podkładką pod myszkę. Jednakże w przypadku klawiatury zanieczyszczenia mogą dostać się pomiędzy i pod klawisze co może utrudniać czyszczenie. W takiej sytuacji można poradzić sobie wykorzystując np. patyczek do uszu nawilżony jakimś płynem do dezynfekcji – powinniśmy mieć pewność, że bakterie i zanieczyszczenia zostaną usunięte. W przypadku czyszczenia ekranu można wykorzystać szmatkę nawilżoną płynem do czyszczenia ekranów LCD.

Usuniemy dzięki temu odciski palców i inne nieprzyjemne zabrudzenia, które utrudniają czytanie, oglądanie filmów, pracę w biurze, a w przypadku graczy – granie w gry komputerowe. Czysty ekran dla gracza jest ważny szczególnie w grach, w których istotna jest szybkość reakcji, dzięki której można przechytrzyć przeciwnika i ostatecznie, wygrać z nim. W takich grach bardzo ważna jest też czystość podkładki pod mysz, ponieważ podczas intensywnego grania może się zdarzyć, że zabrudzenia na podkładce utrudniają celowanie.

To samo można powiedzieć o ślizgaczach pod myszką – jeśli są zabrudzone utrudniają celowanie, poruszanie się itd. dlatego trzeba je regularnie czyścić. W przypadku zabrudzenia ślizgaczy nic nie da to, że mysz ma świetny sensor i wysokie wartości DPI – trzeba zadbać o czystość ślizgaczy. Należy pamiętać o tym, iż nie powinno się płynu do czyszczenia nalewać zbyt dużo, gdyż urządzenia elektroniczne nie lubią płynów. Trzeba też pamiętać o tym, że powinno się czyścić komputer (lub inne urządzenia podłączone do peceta), gdy są odłączone od zasilania.

Ale czyszczenie komputera nie ogranicza się tylko do usuwania zanieczyszczeń z obudowy lub z wewnątrz komputera. Należy też czyścić system operacyjny z wszystkich zbędnych plików, które nie są już potrzebne.

Dlaczego nie są potrzebne?

Ponieważ zostają po odinstalowanych programach – mogą być to pliki tymczasowe albo jakieś wpisy w rejestrze systemu MS Windows. Jest dużo programów do czyszczenia systemu Giganta z Redmond – można tutaj wymienić takie programy jak CCleaner lub Glary Utilities. Oprócz wyżej wymienionych czynności, służących do wyczyszczenia komputera aplikacje te mogą zatrzymać programy uruchamiające się podczas startu systemu. Mogą one także wyczyści nasze przeglądarki z ciasteczek (cookies), mogą wyczyścić historię przeglądanych stron internetowych, mogą wyczyścić logi systemu operacyjnego, a także wyczyścić operacje jakie wykonywaliśmy z użyciem explorera systemu Giganta z Redmond.

laptop

Następną ważną rzeczą jest to, iż należy defragmentować dysk twardy HDD. Można to zrobić za pomocą specjalnych programów, które są dostępne w internecie za darmo. Ale można to zrobić także za pomocą wbudowanego w system MS Windows programu do defragmentacji. Dzięki takiej operacji jak defragmentacja dysku nasz komputer przyspieszy, ponieważ system operacyjny będzie mieć szybszy dostęp do plików – szybciej się uruchomi, aplikacje będą odczytywać pliki z dysku szybciej.

Pamiętajmy też o tak ważnej rzeczy jaką jest skanowanie komputera programem antywirusowym. Jeśli intensywnie korzystamy z internetu to nasz komputer jest bardziej narażony na wirusy, robaki, trojany i inne niebezpieczne programy, dlatego istotne jest przeskanowanie np. raz na tydzień całego dysku twardego.
Mimo tych wszystkich zabezpieczeń, które programy antywirusowe mają – skanowanie w czasie rzeczywistym, firewall czyli blokada portów, skanowanie stron internetowych podczas korzystania z internetu – trzeba skanować cały dysk twardy, aby mieć pewność, że nasz komputer jest czysty od niebezpiecznych programów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here