czyszczenie skóry

Wyroby wykonane ze skóry od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi. Ludzie pierwotni zdobywający pożywienie w sposób naturalny nie wyrzucali skór zdjętych z upolowanych zwierząt, ale wykorzystywali je do wyściełania miejsca do spania, do okrywania ciała w celu ochrony przed chłodem.

Współcześnie nie musimy nosić futer ani na nich spać, a mimo to skór zwierzęcych w postaci różnych wyrobów jest w naszym otoczeniu znacznie więcej niż przed tysiącleciami. Buty, odzież, paski, torebki, portfele i rękawiczki, meble w salonie, fotele w samochodzie – to tylko niektóre z przedmiotów, których używamy na co dzień. Aby służyły nam długo i pięknie wyglądały, warto wiedzieć na czym polega czyszczenie skóry.

Każdą skórę, każdy przedmiot z niej wykonany możemy wyczyścić, stosując wysokiej jakości środki czyszczące czy konserwujące zakupione w sklepie. Rynek tego rodzaju produktów jest niezwykle bogaty i wciąż się rozwija. Jeśli ktoś kojarzy dbanie o skórę wyłącznie ze szczotką i metalową puszką z napisem „Kiwi”, to jest mocno oderwany od współczesności.

Dzisiaj do czyszczenia skóry zaprzęgnięto naukę, a dokładnie stosowanie nanocząsteczek. Nanocząsteczki to bardzo małe ilości materii, które tworzy się w warunkach laboratoryjnych. Przez inne niż naturalne łączenie atomów materii nadaje się nowe właściwości. Nanotechnologia podbija świat – możemy ją wykorzystać również do wyczyszczenia naszych butów.

Zanim zdecydujemy się na zakup profesjonalnych preparatów do czyszczenia i konserwacji, warto wypróbować metody domowe. Są zdecydowanie tańsze, choć ich zastosowanie będzie wymagać od nas więcej wysiłku. Jednak efekty oraz oszczędności mogą nam to zrekompensować z nawiązką.

skóra

Jak często czyścić skórę?

Częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych zależy od rodzaju skóry, a przede wszystkim od tego, jaki przedmiot z tej skóry jest wykonany. Jeśli są to nasze ulubione buty do trekkingu, to pielęgnujemy je po każdym użytkowaniu, czyli dość często. W przypadku czarnych lakierowanych szpilek, wkładanych od wielkiego dzwonu, wystarczy częstotliwość co pół roku.
Oczywiście każda sytuacja, w której skórzany wyrób zabrudził się czy doznał innego uszczerbku, wymaga interwencji natychmiastowej. Przyjmijmy więc, że często używany pasek, portfel, torebkę czy buty czyścimy na bieżąco, inne przedmioty oczyszczamy i konserwujemy dwa, trzy razy w roku.

Na czym polega czyszczenie skóry?

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że skóra wymaga:
1. Odświeżania.
Prosty zabieg przywracający przedmiotom piękny wygląd, połysk, kolor. Wystarczy wilgotna zamoczona w wodzie ściereczka. Aby poprawić skuteczność zabiegu do ciepłej wody można dolać odrobinę octu. Ocet oczyszcza i odtłuszcza powierzchnię skóry. Warto stosować często takie przecieranie wodą z octem naszych torebek, rękawiczek i portfeli, czyli przedmiotów, które szybko i bardzo się brudzą.

2. Oczyszczanie
Zabrudzenia warto usunąć natychmiast, gdy są jeszcze świeże. Zaklejone błotem buty, zamsz z zaciekami od soli ze śniegu, plama po winie na kanapie zostawione na dłuższy czas będą znacznie trudniejsze, a może nawet zupełnie niemożliwe do usunięcia.

Skórę czyścimy wodą, ale jej ilość powinna być minimalna, bo każda skóra nie lubi wody. Do czyszczenia można użyć delikatnego mydła, np. z oliwek. Nigdy nie używajmy detergentów, bo wprawdzie usuniemy zabrudzenie, ale przyczynimy się do zniszczenia skóry.
Skóry nielicowe takie jak zamsz, nubuk, welur można czyścić miękką ściereczką lub szczoteczką zamoczoną w ciepłym mleku. Po wyschnięciu skórę trzeba wyczesać szczoteczką z gumy i zakonserwować specjalnym impregnatem.

Przy usuwaniu zabrudzeń z dużych powierzchni pamiętajmy, że usuniecie plamy z jednego miejsca, może skutkować koniecznością wyczyszczenia całej, np. kanapy, bowiem w miejscu intensywnego czyszczenia skóra będzie różnić się kolorem lub połyskiem od swojego otoczenia.

kanapa ze skóry

3. Konserwowanie
W większości przypadków konserwowanie skóry polega na odpowiednim natłuszczeniu. Skóra oczyszczona wodą czy w inny sposób, po wysuszeniu staje się twarda, może popękać. Dlatego trzeba położyć na jej powierzchni ochronną warstwę, która przywróci miękkość, połysk, utrwali kolor.

Duże powierzchnie ze skóry licowej – meble, tapicerkę w samochodzie – można natłuścić olejem lnianym albo wazeliną. Preparat po wtarciu zostawia się do wyschnięcia a następnie powierzchnię skóry trzeba wypolerować miękką szczotką lub ścierką.
Na małych powierzchniach doskonale sprawdza się użycie mieszanki białka jaja kurzego z terpentyną.
Skóry nielicowe najlepiej konserwować profesjonalnymi preparatami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here