Dyplom magistra

O tytule naukowym – czyli o najpopularniejszych trzech literkach stawianych dumnie przed nazwiskiem po kilku latach studiowania – myśli praktycznie każdy, szczególnie dzisiaj, kiedy studia uznawane są w zasadzie jako pewnik. Czy faktycznie jednak dyplom magistra jest dzisiaj potrzebny i absolutnie każdy powinien go mieć w swoim dorobku? W czasach naszych dziadków zdobywanie wykształcenia wiązało się z niemałym prestiżem, a samo studiowanie była rzeczą wielką, do której przykładało się ogromną wagę. Dzisiaj w miastach studentów jest na pęczki, tak samo jak kierunków oraz uczelni, pośród oferty których mogą do woli wybierać.
Obecnie dyplom magistra nie zawsze i nie wszędzie jest brane pod uwagę. Owszem, w większych firmach, a szczególnie w korporacjach, dyplom magistra będzie brany pod uwagę i często podawany jako jeden z kryteriów przyjęcia na jakiekolwiek stanowisko. Można jednak próbować zatrudnić się i dostać na rozmowę kwalifikacyjną również i bez wyższego wykształcenia czy po prostu bez dyplomu magistra, a jedynie na przykład licencjata. Ostatecznie i jedno, i drugie świadczy o posiadaniu wyższego wykształcenia. A umiejętności w niektórych przypadkach i zawodach liczy się zdecydowanie bardziej od posiadanego wykształcenia.
Jeśli planujesz pracować w zawodzie programisty, to właśnie tutaj dyplom magistra być może będzie miał najmniejsze znaczenie – znacznie mniejsze niż to, jakie masz doświadczenie oraz jakimi językami programowania umiesz się posługiwać. Co lepsze, wiele firm zaczyna organizować wewnętrzne kursy doszkalające umiejętności w zakresie programowania dla wszystkich chętnych ze względu na deficyt osób z odpowiednimi predyspozycjami zawodowymi.
Dyplom magistra z kolei będzie się liczyć na wszystkich stanowiskach związanych z urzędami państwowymi, pracami biurowymi czy księgowością. Tutaj ważne jest nie tylko doświadczenie – oczywiście równie cenne – jak i wykształcenie.
Trzeba się jednak w tym wszystkim zastanowić, czy robienie dyplomu magistra w naszym konkretnym przypadku będzie miało większy sens i znaczenie, jeśli pracę znajdziemy równie dobrze i z tytułem licencjata.

babiniec-cafe.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here