Formy wtryskowe

Przemysł bez nowoczesnych technologii nie byłby w stanie zapewnić odpowiedniej ilości rozwiązań wysokiej jakości. Na szczęście do dyspozycji firm jest wiele przydatnych maszyn i metod obróbki. Możemy do nich zaliczyć także formy wtryskowe.

Formy wtryskowe – jak wygląda ten proces?

Technologia ta pozwala niezwykle precyzyjnie formować tworzywa sztuczne. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest stworzenie wypraski. Do specjalnie przygotowanej w tym celu formy wtryskuje się uplastycznione tworzywo. Po jego zastygnięciu i usunięciu formy razem z wkładem wlewowym mamy do dyspozycji gotowy element. Kroki te powtarzamy tak długo, aż wyprodukujemy interesującą nas ilość. Do formowania wtryskowego niezbędne jest urządzenie zwane wtryskarką. W maszynie tej możemy poddawać obróbce zarówno tworzywa termoutwardzalne, jak i termoplastyczne. Na proces ten składa się kilka etapów. Na początku należy ogrzać i upłynnić materiał. Ślimak znajdujący się wewnątrz cylindra obraca się, dzięki czemu wytwarza się tarcie, które prowadzi do równomiernego ogrzania i upłynnienia tworzywa. Gdy to się stanie, możemy przejść do drugiego etapu, którym jest wtrysk właściwy. Ślimak wówczas pełni rolę tłoka, który wprowadza materiał do formy.

Formy wtryskowe – gdzie znaleźć producentów?

Elementy te najczęściej produkuje się ze stali. Formy wtryskowe posiadają specjalnie drążony system kanałów, dzięki czemu proces wypełniania formy trwa stosunkowo krótko. Kolejnym krokiem jest chłodzenie lub ogrzewanie materiału. Czynność ta zależy od rodzaju tworzywa. Ogrzewać będziemy elementy z tworzywa termoutwardzalnego, a ochładzać tworzywo termoplastyczne. Po zestaleniu się surowca możliwe jest wyjęcie go z formy. Proces ten jest obecnie automatyczny. Odpowiada za niego układ wypychania. Formy wtryskowe oferuje wielu polskich producentów narzędzi i maszyn przemysłowych. Jednego z nich znajdziesz w tym miejscu https://barosz.pl/cnc-pl/uslugi/narzedziownia/formy-wtryskowe/. Proces formowania kończy się natomiast usunięciem resztek tworzywa i polerowaniem powstałego elementu. Dzięki temu prezentuje się on mile dla oka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here