ćwiczenia oczu

W pracy spędzasz 8 godzin przed ekranem komputera, po powrocie do domu piszesz smsa do córki, a w domu siadasz przed telewizorem? Twoje oczy przez cały czas wpływają na najwyższych obrotach, zatem potrzebują wzmożonej ochrony i troski. Dowiedz się, jak dbać o wzrok przed komputerem.

Suche oczy – jak zidentyfikować?

Suchość oczu jest dość popularnym zaburzeniem. Najczęstszymi sygnałami zespołu suchego oka są: palenie, dyskomfort, suchość oczu czy odczucie piasku w oku. Dolegliwości te znają być spotęgowane przez ciągłe bycie w suchych i klimatyzowanych wnętrzach, spędzanie kilku godzin przed telewizorem lub na długim czytaniu książek. Jednak istotnym winowajcą jest komputer. Długa praca przed monitorem sprawia, że zdecydowanie rzadziej mrugamy, przez co wysuszeniu ulegają nasze oczy. W konsekwencji pojawia się odczucie suchości czy nacisk.
Warto wspomnieć, że jest część elementów, która sprzyja wzrostowi zespołu suchego oka. Są więc:
•okres przekwitania,
•starszy wiek,
•urazy i przebyte choroby,
•zabiegi laserowej korekty wzroku.

Zmęczone oczy- jak zapobiegać?

Przede wszystkim istotne jest przestrzeganie paru ważnych zasad. Pamiętajmy, że za duża praca przy komputerze może wywołać syndrom widzenia komputerowego, czyli ogólne zmęczenie oczu. Po pierwsze, przerwa w pracy przy komputerze nie rzadziej aniżeli co 30 minut. Po drugie, odległość od monitora winna wynosić minimum 70 centymetrów. Po trzecie, ćwiczenia oczu. Warto spoglądać w dal, a także mrugać. To da naszym oczom odpocząć i dobrze je nawilżyć. Po czwarte, przerwę możemy również wykorzystać na krótki spacer. Po piąte dokładnie wywietrzmy pomieszczenie, w jakim pracujemy. Po szóste, gdy poczujemy palenie oczu, warto sięgnąć po krople. Istotnym zadaniem „sztucznych łez” jest przywrócenie właściwego nawilżenia gałek ocznych. Winni wybierać środki bez sztucznych dodatków i konserwantów, ponieważ mogą one podrażniać oczy. Krople możemy wykorzystywać parę razy na dzień lub profilaktycznie przed pracą z komputerem.

gimnastyka oczu - jak dbać o oczy

Suplementy na oczy

Na rynku dostępnych jest mnóstwo suplementów poprawiających stan naszych oczu. Wśród nich warto zwrócić uwagę na środki zawierające luteinę. To wyjątkowy dla naszego organizmu związek, który zabezpiecza wzrok przed negatywnym działaniem promieniowania UVB. Hamuje również zwyrodnieniu barwnikowemu siatkówki i zaćmie. Zdecydowanie winni korzystać z leków zawierających maksymalną dopuszczalną dawkę luteiny. Pamiętajmy, że artykuły te skierowane są szczególnie do osób dorosłych. Niejednokrotnie są w form kapsułek, rzadziej w formie drażetek, pigułek musujących lub pigułek do ssania.

Rób przerwy w pracy

Chociaż przez pracę na laptopie niezwykle odpowiadają nasze oczy, nie można zapominać, że nasz organizm tworzy całość, w jakiej jeden system działa na drugi. Za duża koncentracja wpływa na rozciągnięcie mięśni twarzy i oczu, zaburzając akomodację. Zatem konieczne jest robienie przerw w pracy. Muszą być to przerwy, dzięki którym odpoczną nie tylko nasze oczy, a także umysł. Udowodniono, że bardziej efektywne są liczniejsze, natomiast krótsze przerwy. Co godzinę winni robić 5-minutową całkowitą przerwę w pracy, najlepiej wykorzystaną na spacer.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here