czyszczenie tapicerki samochodowej

Każdy właściciel samochodu chce, aby jego auto wyglądało bardzo estetycznie zarówno na zewnątrz, jak i w środku. W tym celu regularnie je myje oraz poleruje na zewnątrz oraz oddaje je do profesjonalnej pralni, która zadba o nowy wygląd tapicerki samochodu.

Czyszczenie tapicerki samochodowej jest ważnym elementem zadbania o wygląd samochodu, ponieważ to ona się najczęściej brudzi. Dlatego trzeba regularnie dbać o jej wygląd. Jednak nie jest to proste wyczyszczenie jej samemu domowymi środkami. Trudno jest także ją wysuszyć po czyszczeniu ręcznym, ponieważ nie da się jej zdjąć, a pozostawienie otwartych drzwi auta na wiele godzin grozi rozładowaniem się akumulatora.

Dlatego najlepszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest oddanie samochodu do profesjonalnej pralni, która dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu wie, w jaki sposób wyczyścić tapicerkę samochodu, aby była ona czysta i wyglądała jak nowa.
Największe zabrudzenia powstają wówczas, gdy pasażerowie wsiadają do samochodu mokrzy z powodu złej aury pogodowej. Wówczas przez mokre ubrania moczą się również siedzenia i powstają plamy, które ciężko jest usunąć. Tapicerka z biegiem lat traci swój nowy kolor i staje się brudna i poszarzała. Jednak dobre detergenty, których używają specjalistyczne pralnie samochodowe poradzą sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami samochodowymi.

czyszczenie tapicerki

W jaki sposób wygląda czyszczenie samochodu w profesjonalnych pralniach?

Pierwszym krokiem bez którego nie da się przejść do następnego jest czyszczenie wnętrza auta poprzez dokładne odkurzanie. To bardzo ważne, ponieważ w samochodzie znajduje się zazwyczaj wiele śmieci większych, jak i takich mniejszych, których czasami nie widać gołym okiem.
Następnym krokiem jest już pranie tapicerki. Do materiałowej tapicerki, która pokrywa wykładziny podłogi, bagażnika oraz fotele używa się tego samego środka i odkurzacza piorącego. Dlatego, aby efekt końcowy nie zakończył się różnymi odcieniami tapicerki w różnych miejscach.

Zatem jeżeli chcemy, aby cała tapicerka nabrała jednolitego koloru i wyglądała po prostu jak nowa, to należy ją potraktować jednolicie. Do uporczywych zabrudzeń wskazane jest używanie miękkiej szczotki, dzięki której tapicerka nie zostanie porysowana ani zbyt starta a zabrudzenia łatwo odejdą. Szczególnej troski wymaga podsufitka, która nieprofesjonalnie potraktowana może się łatwo zmechacić, co nie będzie wyglądało estetycznie. Dlatego aby uniknąć takiej wpadki profesjonaliści używają do tego miękkiej ściereczki lub nawet pieluchy tetrowej. Detergenty nanosi się bardzo ostrożnie, aby zbyt mocno nie namoczyć jej wkładu.

W przeciwnym razie sufit może opaść pod wpływem ciężaru wody. Wszystkie kosmetyki samochodowe oraz detergenty należy używać zgodnie z ich wskazaniami producenta, ponieważ niewłaściwie użyte mogą narobić więcej szkód niż dobrego.
Z kolei plastikowe elementy czyści się już zupełnie innym środkiem, przeznaczonym właśnie do plastików lub typowo do kokpitu. Powinien być to płyn o specjalnym składzie, który dobrze rozpuszcza zabrudzenia. Kokpit wystarczy spryskać i czyścić miękką szmatką.

Potem trzeba go jeszcze natrzeć środkiem konserwującym i antystatycznym. Może on być dodatkowo matowy lub połyskujący. Fajnie jeżeli firma daje możliwość wyboru klientowi czy chce aby jego kokpit się błyszczał czy raczej był matowy, ponieważ to klient ma być zadowolony a nie osoba wykonująca usługę.
Jeżeli chodzi o tapicerkę pokrytą skórą to sprawa wygląda trochę inaczej, ponieważ jej konserwacja powinna być przeprowadzana co najmniej raz na dwa lata, aby zachowała ona swoje właściwości oraz walory estetyczne.

wnętrze samochodu

Tapicerkę skórzaną należy czyścić tylko delikatnymi gąbeczkami, które nie porysują na stałe skóry. Inną opcją, z której mogą skorzystać pralnie są szczotki o bardzo miękkim włosiu, przeznaczone do skóry. Jednak wskazane jest używanie ich tylko w przypadku gdy skóra jest bardzo zabrudzona i nie można jej wyczyścić za pomocą gąbki. Potem wycieramy fotele szmatką. Końcowym etapem jest naniesienie preparatu pielęgnująco-ochronnego, przeznaczonego do skóry.

Warto zaplanować sobie czyszczenie auta w słoneczny i ciepły dzień, ponieważ pralnia zakańcza czyszczenie auta z lekko wilgotnymi siedzeniami. Dlatego wskazane jest pozostawienie drzwi otwartych na kilka godzin, aby mogły one wyschnąć dostatecznie dobrze.
Warto jest dbać regularnie o wygląd swojego samochodu, ponieważ jeżeli dopuścimy do bardzo trwałych zabrudzeń to ciężko jest z nimi sobie później poradzić. Natomiast regularnie czyszczone auto to wygoda jazdy dla każdego kierowcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here