Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością dotykającą zarówno kobiety, jak i mężczyzn, osoby w podeszłym wieku oraz całkiem młode. Czy są jednak jakieś grupy szczególnie narażone na pojawienie się tej przypadłości? Czy ma ona związek z innymi chorobami i jeśli tak – to jakimi? Poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedz się jak postępować, gdy dochodzi do mimowolnego wyciekania moczu.

Na czym polega nietrzymanie moczu?

Pod ogólnym terminem nietrzymanie moczu kryje się cały zespół dolegliwości o różnym stopniu nasilenia i różnej genezie. Przede wszystkim należy wyróżnić wysiłkowe i naglące nietrzymanie moczu oraz postać mieszaną. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to mimowolna mikcja lub jedynie popuszczanie moczu w sytuacjach takich jak śmiech, kasłanie, kichanie czy wysiłek fizyczny, czyli wówczas, gdy napinają się mięśnie brzucha. Niekontrolowany wyciek moczu spowodowany jest słabą siłą mięśni Kegla, które pozwalają zaciskać cewkę moczową. Do ich osłabienia może dojść z różnych przyczyn, a jedną z nich jest starzenie się organizmu. Naglące nietrzymanie moczu związane jest z nadreaktywnością pęcherza moczowego, która może być spowodowana na przykład infekcją. Postać mieszana łączy wysiłkowe i naglące nietrzymanie moczu i jak można się domyślać, jest szczególnie kłopotliwa. Inkontynencja może mieć lekki stopień, gdy na bieliźnie pojawiają się jedynie śladowe ilości moczu, aż do stopnia bardzo ciężkiego, gdy dochodzi do całkowitego mimowolnego opróżnienia pęcherza, zarówno w dzień, jak i podczas snu.

Nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn – kogo dotyka częściej?

Na problemy z nietrzymaniem moczu bardziej narażone są kobiety, a to z kilku względów. Po pierwsze, budowa anatomiczna ich cewki moczowej bardziej sprzyja zakażeniom bakteryjnym, a stany zapalne pęcherza są jedną z częstych przyczyn parcia na pęcherz i naglącej postaci nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu tego rodzaju zdarza się również dość często w czasie ciąży z uwagi na ruchy płodu i powiększającą się macicę, która uciska na narządy wewnętrzne, w tym pęcherz moczowy. Problem nadreaktywnego pęcherza może być nadal aktualny także po porodzie. Nietrzymanie moczu jest również jednym z kłopotliwych objawów podczas menopauzy, z uwagi na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. W okresie starzenia się organizmu należy też wziąć pod uwagę osłabienie mięśni Kegla – ale to dotyczy sprawiedliwie obu płci. W przypadku mężczyzn nietrzymanie moczu i inne problemy urologiczne są częstymi symptomami przy łagodnym przeroście prostaty. Mimowolna mikcja może również pojawiać się po operacji usunięcia gruczołu krokowego.

Czy nietrzymanie moczu można leczyć?

Nietrzymanie moczu można, a nawet trzeba leczyć. Metoda zależy od przyczyny i postaci tej dolegliwości i może obejmować leczenie farmakologiczne, operacyjne lub trening wzmacniający mięśnie Kegla. Leczenie operacyjne jest stosowane przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, podobnie jak ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Do lekarza warto zgłosić się jak najwcześniej, gdy tylko zauważy się pierwsze symptomy inkontynencji. Leczenie jest możliwe na każdym etapie, ale im wcześniej zostanie podjęte, tym lepiej. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy przyczyną inkontynencji jest infekcja dróg moczowych.

Higiena przy nietrzymaniu moczu

Zachowanie odpowiedniej higieny przy nietrzymaniu moczu to sprawa kluczowa. Chodzi o to, by chronić delikatną skórę okolic intymnych przed kontaktem z zawilgoconą bielizną oraz o komfort osoby borykającej się z inkontynencją. Nietrzymanie moczu może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego warto stosować specjalistyczne środki higieniczne przeznaczone dla osób cierpiących na tę dolegliwość. Jednym z wiodących producentów jest TENA. Produkty na nietrzymanie moczu tej marki są przyjazne dla skóry i mają systemy skutecznie chroniące przed wilgocią, przeciekaniem i przykrym zapachem. Rodzaj produktu należy dobrać odpowiednio do stopnia nasilenia dolegliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here