Blizny po trądziku – dlaczego powstają i jak z nimi walczyć?

Blizny po trądziku to bardzo często występujące zmiany na skórze osób dorosłych. Jednak ich powstanie wiąże się z nieprawidłowościami występującymi w okresie nastoletnim. Dziś sprawdzimy jaka jest ich geneza i jakimi metodami dysponuje walcząca z nimi medycyna estetyczna.

Blizny po trądziku – dlaczego powstają?

Te nieatrakcyjne zmiany powstają na skutek nieprawidłowo leczonych wyprysków. Mowa tutaj o niewłaściwej higienie, a także podskórnych infekcjach bakteryjnych. Blizny pojawiają się zazwyczaj gdy trądzikowi towarzyszą zmiany ropne, a skóra nie jest odpowiednio dezynfekowana. Tego typu stanu sprawiają, że rany goją się znacznie dłużej, a powstałe uszkodzenia są dość głębokie. Zmiany pojawiają się w momencie gdy infekcja jest w stanie zaawansowanym, a jej posiadacz stale rozdrapuje rany, co jeszcze wydłuża proces gojenia. Blizny potrądzikowe nazywa się również zanikowymi. Najczęściej przybierają one postać drobnych, kraterowatych wgłębień. Pojawiają się zazwyczaj na twarzy i sprawiają, że skóra przestaje być elastyczna. Staje się za to nierozciągliwa i sztywna z charakterystycznymi wgłębieniami.

Blizny po trądziku – usuwanie w gabinecie kosmetycznym

Tak jak zostało wspomniane powyżej, skóra na skutek infekcji zmienia swoją strukturę. Ścieńczenie tkanki powoduje widoczne gołym okiem dołki w skórze. Zabiegi medycyny estetycznej mają za zadanie wypełnić powstałe wgłębienia i wyrównać zewnętrzną warstwę skóry. Zabiegami polecanymi do wali z bliznami po trądziku są: mikrodermabrazja, dermabrazja, peelingi chemiczne, a także laser. Pierwsza z wymienionych polega na warstwowym ścieraniu martwego naskórka. Dzieje się tak za pomocą specjalnej tarczy nakładanej na urządzenie. Niestety mikrodermabrazja nie jest w stanie całkowicie usunąć blizn, może je za to zredukować Dermabazja z kolei również polega na ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Jednak w przypadku wyboru tej metody należy liczyć się z dłuższym okresem rekonwalescencji. Wszystko przez głębokie ścieranie, które powoduje kontrolowane stany zapalne. Działanie tego zabiegu jest jednak dużo większe niż w przypadku poprzedniego opisywanego.

Następna propozycją jest peeling, którego zadaniem jest złuszczanie naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Niestety taki zabieg niesie za sobą pewne ryzyko powikłań. Właśnie dlatego powinien być wykonywany przez wysokiej klasy specjalistów takich jak https://salonpieknecialo.pl/. W takich miejscach można poddać się również zabiegowi wykonywanemu laserem. Tutaj zazwyczaj ma się do dyspozycji kilka opcji uwarunkowanych posiadanym przez kosmetyczkę sprzętem. Laser w ogólnym założeniu powoduje kontrolowane uszkodzenia skórze, by następnie móc ją zregenerować. Tego rodzaju zabiegi wykonuje się w seriach. Ich wykonanie może oznaczać nawet całkowite pozbycie się blizn po trądziku. Oczywiście nastąpi to jeśli osoba leczona będzie przestrzegała wszystkich zaleceń specjalisty. Mowa tutaj chociażby o zachowaniu szczególnych środków ostrożności gdy działaniu lasera poddany jest obszar twarzy. Nie powinno się go chociażby wystawiać na promieniowanie UV. Także przed samym zabiegiem należy zastosować się do specjalnych wytycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here