Czy w ciąży można mieć okres? Jeśli jesteś w ciąży i doświadczasz jakiegokolwiek krwawienia, powinnaś natychmiast poinformować o tym swojego lekarza. Nie ma mowy, żeby to było związane z twoją miesiączką. Poniżej dowiesz się trochę więcej o krwawieniu podczas ciąży. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś wiedzieć, jest to, że nie możesz mieć miesiączki podczas ciąży. Podczas pierwszego trymestru niektóre kobiety krwawią i wygląda to tak jak miesiączka.
Co robić, gdy coś takiego się dzieje?
Zwykle jest to znane jako wczesne krwawienie ciążowe. Jest to zjawisko spowodowane zmianami hormonalnymi. Jednak ilość krwi różni się od ilości krwi, którą tracisz podczas normalnej miesiączki. Kobiety w ciąży mogą mieć nieregularne krwawienie. Jednak nie pochodzi ono z normalnej miesiączki. Niektóre kobiety mogą mylić to z ich okresem, ponieważ zdarzają się w czasie, w którym miałyby miesiączkę. Nieregularne krwawienie lub plamienie występujące w czasie ciąży jest zazwyczaj ciemnobrązowe lub bladoróżowe.
Przyczyny krwawienia podczas ciąży:
Krwawienie implantacyjne
Występuje, gdy zapłodnione jajo pasuje do macicy. Kiedy jajko przylega do ściany, część ściany zostaje rozluźniona. Zwykle ten rodzaj krwawienia jest jasnobrązowy, różowy lub czerwony.
Krwawienie po środkach antykoncepcyjnych
Czasami kobiety mają nieregularne cykle po zażyciu tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli niedawno przestałaś je zażywać i jesteś w ciąży, możesz cierpieć na nieregularne plamienie spowodowane zmianami hormonalnymi.
Ciąża ektopowa
Czasami zapłodnione jajo jest wszczepiane poza macicę. Zwykle dzieje się to w jajniku lub szyjce macicy. Kiedy to nastąpi, komórki zaczynają rosnąć, co powoduje ból i krwawienie. Krwawienie może być bardzo bolesne, a krew czerwona. Jeśli nie zostanie to poddane leczeniu, może zaszkodzić szansom na zajście w ciążę w przyszłości. Dlatego bardzo ważne jest natychmiastowe otrzymanie pomocy medycznej. Krwawienie podczas ciąży nie zawsze oznacza, że kobieta nie będzie miała zdrowej ciąży.
Cysta na jajniku
Cysta występuje, gdy zapłodnione jajo rośnie nienormalnie i pojawia się dużo cyst, jak łagodny guz. Charakteryzuje się nieprawidłowym wzrostem trofoblastów. Niestety może to doprowadzić do niepowodzenia ciąży. Jest to kolejna sytuacja wymagająca natychmiastowego leczenia, aby zapobiec uszkodzeniu układu rozrodczego.
Zmiany hormonalne
Jednym z powodów, dla których możesz krwawić, są poziomy progesteronu. Kiedy jesteś w ciąży, poziom progesteronu zwiększa się wystarczająco, aby zatrzymać okres menstruacyjny. W niektórych przypadkach ten hormon płciowy nie zwiększa się wystarczająco, aby całkowicie zatrzymać cykl, zwłaszcza w pierwszych fazach ciąży. Dlatego nadal możesz trochę krwawić.
Poronienie
Krwawienie może być wczesnym objawem poronienia. Podobnie jak w przypadku innych przyczyn krwawienia podczas ciąży, poronienie często rozpoczyna się od łagodnego plamienia, które staje się ciężkim krwawieniem.
Należy również pamiętać, że krwawienie podczas ciąży nie zawsze oznacza, że kobieta nie będzie miała zdrowej ciąży lub poroni. Jednak takie krwawienie może być powodem do niepokoju. W przypadku krwawienia w czasie ciąży należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Pamiętaj, że istnieje wiele powodów, dla których kobieta może krwawić w czasie ciąży. Jednak niemożliwe jest posiadanie miesiączki w czasie ciąży. Na szczęście większość kobiet nie doświadcza żadnego krwawienia podczas ciąży.
Jak częste jest krwawienie w czasie ciąży?
20-30% kobiet, które urodziły w terminie, miało krwawienie we wczesnym okresie ciąży.
Kiedy zapłodnione jajo utknie w macicy, 10-15% będzie miało małe krwawienie.
Krwawienie w ostatnim trymestrze ciąży występuje w 4% wszystkich ciąż.
Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę?
Jeśli ilość krwawienia przekracza krwawienie miesiączkowe i jeśli towarzyszy mu ból, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli jesteś w drugiej połowie ciąży, krwawiąc i nie odczuwając płodu, powinieneś również skontaktować się z lekarzem lub położną.
Jak uniknąć lub zmniejszyć krwawienie podczas ciąży?
Wiele leków, palenie papierosów i alkohol zwiększają ryzyko krwawienia i poronienia w pierwszej części ciąży. Dlatego najlepiej unikać alkoholu i palenia. Leki należy przyjmować tylko po wcześniejszym skonsultowaniu się z lekarzem lub farmaceutą.
Przy krwawieniu we wczesnej ciąży (do 12. tygodnia) prognoza dalszej ciąży jest dobra. Mniej niż 20% przypadków kończy się poronieniem. Jeśli badanie ultrasonograficzne pokazuje żywy płód w macicy, przewiduje się, że ciąża będzie udana w ponad 90%.
W przypadku krwawienia w ostatnim trymestrze ciąży rokowanie zależy wyłącznie od przyczyny, ale bardziej zagraża dziecku niż w pierwszym trymestrze.