Czy angina jest zaraźliwa

Lato skończyło się na dobre, dlatego nastąpił okres zachorowań. Jesień zdecydowanie im sprzyja – temperatura powietrza zaczyna się gwałtownie obniżać, czego ludzki organizm często nie jest w stanie wytrzymać. W otoczeniu zaczynają namnażać się groźne wirusy i bakterie, które doprowadzają do powstawania różnorodnych chorób. W okresie jesiennym i zimowym ludzie najczęściej narzekają na zwykłe przeziębienia, jednakże czasem towarzyszące im objawy są mylnie zdiagnozowane.

Bywają tak podobne do objawów anginy, iż zostają niewłaściwie leczone, przez co prawdziwa choroba ma szansę błyskawicznie się rozwinąć. A anginy pod żadnym pozorem nie powinno się bagatelizować. Mimo iż nie daje ona jakiś specjalnie przerażających objawów, potrafi być bardzo groźna, dlatego należy ją od samego początku leczyć z pomocą właściwego specjalisty.

Czy angina jest zaraźliwa?

Niestety tak i z tego względu należy jeszcze bardziej na nią uważać, aby przez własną ignorancję nie doprowadzić do zachorowania pozostałych członków rodziny, kolegów z pracy czy przyjaciół. Angina jest nazwą dla choroby oznaczającej ostre zapalenie migdałków podniebiennych. Jakie daje ona zatem objawy i jak należy sobie z nimi radzić?

angina

Przyczyny powstawania anginy

Przeważnie za rozwinięcie się anginy odpowiedzialność biorą bakterie. Są nimi paciorkowce, które przedostają się do organizmu człowieka i zaczynają w nim negatywnie działać. Czasami też angina może być wywołana przez inne grupy bakterii – m.in. gronkowce bądź pałeczki grypy oraz florę mieszaną. Mimo iż zapalenie migdałków podniebiennych uznawane jest przez większość ludzi za chorobę bakteryjną, w rzadkich przypadkach za jej powstanie odpowiadają wirusy, a jeszcze rzadziej grzyby.

Tak naprawdę na każdym kroku można się nią zarazić, a jako że przyczyny jej powstania są tak zróżnicowane, ciężko się przed nią całkowicie zabezpieczyć. Człowiek zazwyczaj nie ma na to większego wpływu. Jeżeli ma kontakt z osobą chorującą na anginę, prawdopodobnie wirusy czy grzyby bądź bakterie przedostaną się także do jego organizmu.

Czy angina jest zaraźliwa?

Niestety tak i z tego względu należy na nią szczególnie uważać. Grzyby, bakterie i wirusy odpowiadające za jej powstanie przenoszą się z jednego organizmu do drugiego. Zazwyczaj dzieje się to drogą kropelkową, czyli podczas kontaktu ze śliną zarażonej już osoby. Jeżeli w domu czy pracy jakaś osoba cierpi już na anginę, pozostali muszą uważać na to, aby nie korzystać z użytkowanych przez nią naczyń, nie pić z jednej butelki i nie jeść z nią wspólnie żadnych pokarmów.

Czasem też drobnoustroje przedostają się do kolejnych organizmów podczas samego kichania czy kaszlenia – chorując na anginę zawsze należy osłaniać swoje usta i uważać na to, aby nie zarazić innych osób. Do zarażenia się nią najczęściej dochodzi u dzieci, które nie potrafią przestrzegać tych bardzo ważnych zasad bezpieczeństwa. Należy im wytłumaczyć, że całowanie się bądź picie z jednej butelki z osobą chorującą na anginę może być dla nich bardzo groźne.

Kiedy dochodzi do rozwoju anginy?

Czasem nawet unikanie kontaktu z osobami zarażonymi anginą może nie być dostateczną barierą ochronną dla organizmu. Bakterie, które doprowadzają do powstania tej choroby, często po prostu żyją już w ludzkim organizmie i po prostu są nieaktywne, a zaczynają działać dopiero podczas zaistnienia pewnych czynników. Jednym z nich może być silne przemęczenie.

Przepracowanie wywołane nadmierną ilością obowiązków i brakiem dostatecznej ilości snu zawsze doprowadza do negatywnych skutków – osłabiony w ten sposób organizm przestaje radzić sobie ze zwalczaniem drobnoustrojów, które wtedy zaczynają mieć szerokie pole do popisu. Bakterie namnażają się zatem błyskawicznie i atakują różne narządy, najczęściej osadzają się właśnie na migdałkach podniebiennych.

leki na anginę

Jak uniknąć zachorowania na anginę?

Należy przede wszystkim dbać o swój organizm. Pracując każdego dnia po dziesięć godzin, zajmując się wieczorami domowymi obowiązkami i ćwicząc ponad swoje siły, nie dbając kompletnie o odpowiednią ilość i jakość snu, nie można liczyć na dobre funkcjonowanie organów i narządów. Odpoczynek odgrywa bardzo ważną rolę.

Nie wolno o nim zapominać, podążając za swoją karierą zawodową czy myśląc o osiągnięciu sukcesu. Każdy człowiek powinien spędzać w swoim łóżku przynajmniej te sześć godzin dziennie. Ważna jest także codzienna dieta, która musi składać się ze wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Dbając o siebie, można uniknąć naprawdę wielu poważnych chorób – także i anginy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here