Czy biała koszula męska jest dobra na każdą okazję

Niektórzy panowie tak przyzwyczaili się do białych koszul, że w ich szafach można znaleźć 10 identycznych egzemplarzy, które noszą o każdej porze dnia. Stylizacje z białymi koszulami uważają za coś normalnego, co jest odpowiednie w każdej sytuacji. I rzeczywiście mają nieco racji, bo biały kolor jest bardzo uniwersalny. Jednak rodzajów białych koszul jest mnóstwo, a te już należy dobierać stosownie do okazji. Oto krótki przewodnik, który pozwoli panom dobrać właściwie białe koszule do okoliczności.

Mężczyźni, którzy uważniej robią zakupy, dobrze wiedzą, że biała koszula męska niejedno ma imię. W zależności od kroju koszule przeznaczone są na różne okazje. Inny wydźwięk mają też koszule w zależności od materiału, z którego zostały uszyte. Zatem nie każda biała koszula będzie odpowiednim elementem stylizacji biurowej i nie każda z nich będzie odpowiednia do zestawu przygotowywanego na premierę w Teatrze Narodowym. Jakby jeszcze tego wszystkiego było mało, w sklepach można znaleźć białe koszule o charakterze nieformalnym, a nawet sportowym. To przede wszystkim koszule wykonane z fantastycznego, białego denimu lub idealnie białej, przytulnej flaneli.

Biała koszula o charakterze formalnym

Z pewnością białe koszule w stylu formalnym przeznaczone są zwykle na duże okazje, choć wielu panów nie zdaje sobie z tego sprawy i dla nich to najzwyklejsze koszule. Mają one sztywne kołnierzyki i mankiety, ale różnią się detalami. Mankiety mogą być zapinane na zwykłe guziki albo na spinki, a wówczas koszula staje się bardziej wytworna. Z kolei linia guzików może być przykryta specjalną plisą, a wówczas jest to idealna koszula do muchy. Jeśli guziki są odkryte, to koszulę należy nosić z krawatami.

Najciekawsze są jednak kołnierzyki. Najpopularniejszymi są te typu Kent. Ich wyłogi ułożone są pod kątem 90 stopni. Z kolei kołnierzyki włoskie mają długie wyłogi, których końcówki są zwykle niewidoczne, bo chowają się pod klapami marynarki. Z krawatami świetnie też prezentują się kołnierzyki extreme cut lub cut away, które są dość mocno ścięte do tyłu. Na tym tle wyróżniają się także białe koszule przeznaczone do fraków. Łatwo je rozpoznać po charakterystycznych łamanych kołnierzykach, nieco uniesionych w tylnej części.

Koszule półformalne, czyli te, których używa się na co dzień

Tego typu koszule mogą być nie tylko białe, bo także błękitne, kremowe czy szare. Świetnie nadają się do pracy i to po nie panowie sięgają każdego poranka. Odkryta plisa, włoski kołnierzyk i mankiety na guziki to półformalny standard. Do takich koszul pasują każde spodnie męskie i każda marynarka. Do takich koszul można zakładać i muchy, i krawaty, a ostatnio prym wiodą krawaty półformalne, wykonane z matowych tkanin.

I choć tego typu koszule zakłada się na wszystkie okazje, to trzeba pamiętać, że to właśnie biała koszula zostanie uznana za tą bardziej elegancką. Pod tym względem bije ona na głowę koszule w każdym innym kolorze. Wśród koszul półformalnych coraz częściej pojawiają się też te wykonane z materiałów o widocznej fakturze lub deseniu. Im bardziej intensywne są te atrybuty, tym koszula staje się mniej formalna.

Koszule nieformalne, casualowe

Jako nieformalne można sklasyfikować wszystkie koszule, które nie mieszczą się w dwóch poprzednich grupach. Koszule z denimu, koszule z miękkich tkanin, z widoczną fakturą, jednobarwne lub wielokolorowe, w paski, kratkę lub inne printy – to właśnie koszule nieformalne. Białe wyglądają fantastycznie i doskonale uzupełniają stroje zaliczane do stylu smart casual, czyli do tak zwanej sportowej elegancji.

Koszula z białego lnu lub z białej cienkiej bawełny w towarzystwie chinosów i lekkich mokasynów tworzy naprawdę elegancką letnią stylizację, która – choć nie będzie nadawać się na formalne bankiety i premiery teatralne – zostanie dobrze odebrana jako strój do biura lub na wieczorne przyjęcia w gronie przyjaciół. Koszule tego typu świetnie też wyglądają w towarzystwie sportowych marynarek, tworząc wówczas wygodne, może nieco swobodne, ale ciągle biznesowe stylizacje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here