Problemy ze snem

Masz kłopoty z zasypianiem? Przewracasz się z boku na bok zanim zaśniesz? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny!

Problemy ze snem mogą być spowodowane przez najrozmaitsze czynniki – poznaj najczęstsze z nich i wyeliminuj je, by cieszyć się zdrowym i jakościowym wypoczynkiem każdej nocy.

Czemu zdrowy sen jest ważny

Waga spokojnego snu jest nie do przecenienia – to właśnie wtedy twój organizm regeneruje się po trudach całego dnia. Gdy śpisz, wiele funkcji życiowych ulega spowolnieniu, zmniejsza się też aktywność mózgu, choć sen sam w sobie nie jest przy tym zjawiskiem jednorodnym. Składa się z kilku faz, które następują po sobie.

Podstawowe to 3 fazy NREM i faza REM. Pełen cykl kolejnych faz wynosi około 1,5 godziny, a w czasie nocy jest kilkukrotnie powtarzany, z czego najważniejsze są dwie ostatnie: czyli faza snu głębokiego N3 i sen właściwy REM. Wtedy organizm regeneruje się w największym stopniu, dochodzi też np. do zapamiętywania informacji czy utrwalenia nabytych zdolności.

Ile godzin snu potrzebujesz?

W kontekście dobrego, zdrowego snu bardzo istotne jest też to, ile godzin snu potrzebuje człowiek. Biorąc pod uwagę wcześniejsze informacje, można stwierdzić, że sen powinien trwać wielokrotność 90 minut. Zgodnie z badaniami stwierdzono też, że dorosły człowiek potrzebuje około 7-8 godzin snu, co również potwierdza poprzednią teorię.

Mimo to każdy z nas zna osoby, które do wypoczynku potrzebują znacznie więcej lub mniej snu. Dlatego? Otóż ilość niezbędnego snu do regeneracji jest w ogromnym stopniu indywidualna i zależy zarówno od osobniczych uwarunkowań, jak i np. podejmowanego wysiłku fizycznego czy przeżywanego w danym okresie stresu.

Problemy ze snem – z czego wynikają?

Kłopoty ze snem dotyczą wielu osób i mogą pojawiać się na różnym tle. Najczęściej za problemy ze snem odpowiada jednak wspomniany już stres. Wpływa on zarówno na kłopoty z zasypianiem, jak i np. częste budzenie się w nocy – a czynniki te z naturalnych względów niekorzystnie oddziałują na jakość snu.

To jednak nie wszystko, często zupełnie nieświadomie obniżamy jakość snu i powodujemy swoje kłopoty z zasypianiem. Znakomitym przykładem jest korzystanie ze smartfonów lub laptopów przed zaśnięciem. Urządzenia tego typu emitują światło (nawet przy przyciemnionym ekranie), które istotnie wpływa na zaburzenie rytmu dobowego. Organizm przyzwyczaja się do nich, przez co trudniej mu „zwolnić obroty” przed zaśnięciem.

W podobny sposób oddziałają też sprzęty w trybie „stand by”. Mogłoby się wydawać, że mała, czerwona lampka nie ma żadnego wpływu na to, kiedy i jak zaśniesz, w rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej.

Czasem przyczyną problemów ze snem jest też nieodpowiednia dieta. Szczególnie należy unikać spożywania napojów energetycznych, kawy lub alkoholu przed snem, które pobudzają organizm. Zamiast tego znacznie lepiej sprawdzi się np. woda mineralna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here