czym usunąć silikon

Silikon jest obecny przy większości remontów, jakie wykonujemy w łazience. Nie ma łatwiejszego sposobu na uszczelnienie styku ściany z wanną czy umywalką. Do tego celu wykorzystuje się specjalny silikon sanitarny. Ma bardzo dobre właściwości i przez długie lata wygląda jak nowy. Niestety w pewnym momencie może pojawić się na nim brud albo nawet grzyb i byłoby dobrze gdybyśmy mogli go usunąć.

Nie jest to może bardzo trudne, ale trzeba się jednak trochę namęczyć żeby w całości udało nam się silikon usunąć. Warto jak najszybciej taki zagrzybiony silikon usunąć, bo to nie chodzi jedynie o estetykę, ale również o nasze zdrowe. Skoro nawet bardzo żrące środki chemiczne nie były w stanie tego usunąć to oznacza, że to jest coś naprawdę bardzo poważnego i warto szybko się silikonu pozbyć.

Usuwanie silikonu

W sprzedaży można znaleźć specjalne środki do usuwania silikonu, ale trzeba na nie bardzo uważać. Zawierają między innymi aceton czy naftę i poza tym, że pomogą nam usunąć silikon czy do z płytek czy z drewna to jednocześnie zniszczą powierzchnie, a na tym nam na pewno nie zależy. My chcemy żeby silikon zniknął i żeby w to miejsce można było położyć nowy, ale nie chcemy niszczyć sobie płytek czy innych wrażliwych materiałów. Te środki chemiczne są bardzo, ale to bardzo trujące.

usunąć silikon

Pamiętajmy o tym żeby nie używać ich wtedy, kiedy w pobliżu są dzieci albo zwierzęta. U osoby dorosłej może to powodować zawroty głowy, a nawet wymioty, dlatego jest to coś bardzo powabnego i lepiej żebyśmy zastanowili się jak tego używać. Na opakowaniu mamy napisane jak postępować w przypadku, kiedy popełnimy błąd i środek chemiczny dostanie się nam na ręce albo na twarz. Różne przypadki się zdarzają, a z tym środkiem chemicznym nie ma żartów.

Bezpieczniej będzie zastosować zmywacz nitro albo benzynę ekstrakcyjną, ale niestety powierzchnia gdzie znajduje się silikon również może być zniszczona i trzeba to sprawdzić. My chcemy pozbyć się problemu, a nie mieć ich jeszcze więcej, dlatego to, co stosujemy ma tak duże znaczenie. Zawsze znajdzie się dla nas jakieś inne bardziej bezpieczne rozwiązanie i trzeba go szukać. Musimy wiedzieć o tym, że inaczej silikon będzie się usuwało z twardej powierzchni, a w inny sposób z delikatnej i elastycznej. Trzeba wtedy przyjąć całkowicie inną metodę, która będzie bezpieczna, ale i jednocześnie będzie skuteczna.

Bezpieczne usuwanie silikonu

Najłatwiej będzie usunąć silikon z powierzchni twardych i jednocześnie gładkich. Każdy w domu ma płyn do mycia nauczyć? W takim razie można będzie zalać nim silikon, który chcemy usunąć i po kilku minutach ten płyn zdejmujemy. Można to zrobić papierem albo ściereczką. Do usunięcia silikonu potrzeba nam będzie jeszcze szpachelka albo jakiś inne ostre i płaskie narzędzie. Nie jest to wcale takie trudne, dlatego każda osoba sobie z tym poradzi.

Robimy to powoli tak żeby nie popełnić żadnego błędu i żeby były z tego jak najlepsze efekty. W sprzedaży znajdziemy różnego rodzaju skrobaki do silikonu i warto byłoby się w nie zaopatrzyć, a wtedy łatwiej nam będzie silikon usunąć. Może trochę trzeba się wtedy napracować, bo resztki trzeba będzie zeskrobać nożem, ale przynajmniej nie będziemy używać chemii, która jest dla nas tak bardzo szkodliwa.

Poświećmy więcej czasu na sprzątanie po silikonie, a na pewno uzyskamy dokładnie takie efekty, na jakich nam zależało. Nie poleca się rozmiękczania silikonu, bo wtedy może zabrudzić całą powierzchnię czy to brodzika czy lustra i nie będzie to dobrze wyglądało, a usuwanie takiej mazi nie będzie takie łatwe i może trzeba będzie nawet kupić chemię, która jak zostało napisane wyżej jest bardzo szkodliwa i im mniej jej mamy tym lepiej dla naszego zdrowia.

Silikon w łazience

łazienka

Gdyby nie silikon to uszczelnianie kabiny prysznicowej czy umywalki byłoby bardzo, ale to bardzo trudne. Woda dostawałaby się za umywalkę i za brodzik i tym samym powstawałby grzyb. Obecnie nie ma lepszego i bardziej praktycznego rozwiązania jak właśnie silikon, a zatem zastanówmy się dobrze gdzie go stosujemy tak żeby później usuwanie jego pozostałości nie było dla nas zbyt trudne. Tylko wtedy będziemy bardziej zadowoleni z wykorzystania silikonu.

Niestety silikon w miejscu gdzie jest duża wilgoć nie wytrzymuje zbyt długo i w ciągu swojego życia wiele razy w łazience będziemy go usuwać. Najgorszy jest pierwszy raz, bo później już będziemy wiedzieć, za co konkretnie się zabrać żeby można było uzyskać łatwiejsze rozwiązanie naszych problemów. Na razie nic nie wskazuje na to żeby nagle coś miało się zmienić i żeby powstało coś lepszego do wspomnianego silikonu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here