czyszczenie komina

Czyszczenie komina, to zagadnienie na które należy spojrzeć z odpowiedniej do tego perspektywy, nie tylko przez pryzmat systematycznego dbania o sam przewód kominowy ale również obowiązku jaki spoczywa na wszystkich właścicielach domów jednorodzinnych. Oczywiście adekwatne rozporządzenie nakazuje nam czyszczenie komina przynajmniej 4 razy w roku, niestety wiele osób bagatelizuje ten fakt.

Dlaczego czyszczenie komina jest czymś ważnym?

Dlaczego czyszczenie komina jest czymś ważnym? Bowiem znajdująca się w nim i osadzająca sadza, może doprowadzić do nader poważnego zagrożenia, zaczadzenia a nawet spowodować pojawienie się pożaru czy wysadzenie komina.
Dochodzi do tego jeszcze kwestia dużo mniejszego ciągu, przedostania się dymu do pomieszczeń mieszkalnych a co najważniejsze znacznie większych kosztów związanych z produkcja energii cieplnej. Jak zatem widać, jest wiele powodów oraz argumentów dla których czyszczenie komina ma nie tylko sens, lecz przemawia na jego korzyść bardzo dużo zalet.

domek

Jak zabrać się za czyszczenie komina?

Pewnie, iż istnieje wiele domowych metod jakie niejednokrotnie znajdują zastosowanie, warto jednak pamiętać iż większość z nich jest zupełnie nieskuteczna. Nie uda nam się wyczyścić komina wrzucając obierki od ziemniaków czy spuszczając bezpośrednio od góry cegłę, to może doprowadzić wręcz do jego zapchania a nawet uszkodzenia.
Warto zatem uwzględnić potrzebę pozyskania odpowiednich narzędzi, takich jak szczotka do czyszczenia kominów, ewentualnie chemicznych preparatów jakich znalezienie na rynku nie powinno być żadnym problemem. Jak wspomniano powyżej, nieodpowiednie czyszczenie komina może doprowadzić do wielu nieprzewidzianych i niepotrzebnych sytuacji, dlatego zawsze się zastanówmy czy nie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fachowca.

Nie zwlekajmy z czyszczeniem komina

Często uważamy, iż komin należy wyczyścić wyłącznie przed sezonem grzewczym, co jest oczywiście kolejnym błędem jaki należy najzwyczajniej w świecie wyeliminować. Wtedy należy zdecydować się na przegląd komina, a jego czyszczenie powinno być wykonywane przynajmniej jak wspomniano powyżej 4 razy do roku. Nie chodzi tutaj wyłącznie o sam ciąg, choć zapewne jest to nader ważną kwestą, lecz odpowiednią eksploatację samego przewodu kominowego, odpowiednie odprowadzanie dymu czy też pozbycie się całej sadzy.

Pamiętajmy o potrzebie wezwania kominiarza

Nie ma jakichkolwiek wątpliwości co do tego, iż zawsze gdy chodzi o czyszczenie komina wezwanie kominiarza jest czymś niezbędnym, oraz co najważniejsze gwarantującym nam iż sama czynność zostanie zrealizowana zgodnie z przeznaczeniem. Dlatego pamiętajmy o potrzebie wezwania takiego fachowca, który spojrzy na sam komin przez pryzmat jego czyszczenia, zadbania oraz doprowadzenia do odpowiedniego stanu.

Właśnie kominiarz posiada potrzebne uprawnienia i kwalifikacje, aby móc przeprowadzić przegląd komina, zresztą zawsze uzyskujemy niezbędny w tym zakresie dokument jaki potwierdza wizytę takiej osoby. Nigdy nie zabierajmy się za samodzielne czyszczenie komina w sytuacji gdy nie mamy na ten temat jakiejkolwiek wiedzy, niejednokrotnie nie tylko miniemy się z celem ale również uszkodzimy nasz komin czy też dach. W żadnym wypadku nie stosujmy metod mało efektywnych i skutecznych, warto jednak zastanowić się nad wykorzystaniem pewnych preparatów jakie ograniczają osadzanie się sadzy w naszym przewodzie kominowym.

kominek

Niech czyszczenie komina pozwoli nam na jego prawidłową eksploatację

Niech czyszczenie komina pozwoli nam na jego prawidłową eksploatację, co za tym idzie prawidłowe odprowadzanie dymu i sadzy zgodnie z przeznaczeniem. Pewnie, iż wyczyszczony komin może ograniczyć wydatki związane z produkcją energii cieplnej, zatem jest to kolejny powód dla którego warto o niego zadbać w pełnym tego słowa znaczeniu. Jednak zawsze na pierwszym miejscu gdy chodzi o czyszczenie komina jest nasze bezpieczeństwo, ograniczenie ryzyka zapalenia się sadzy czy doprowadzenie do czadu jakim jest cichym wręcz zabójcą.

Warto zatem odpowiedzialnie podchodzić do kwestii i zagadnienia czyszczenia komina, pamiętać o potrzebie wezwania kominiarza, systematycznemu czyszczeniu komina a nie sporadycznemu. Nie zabierajmy się również sami za czyszczenie komina, choć wydaje się to czynność nader prosta to jednak wymaga posiadania odpowiednich narzędzi, doświadczenia i umiejętności, którymi mało kiedy dysponujemy. Czyszczenie komina to obowiązek każdego właściciela domu jednorodzinnego, za nieprzestrzeganie rozporządzenia grożą wysokie kary.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here