komputer

Niezależnie od tego do czego służy nam laptop, warto dbać o jego czystość i o to aby pracował odpowiednio. Pojęcie czystości laptopa należy rozumieć dwojako, czystość na dysku twardym, czyli chodzi o to, abyśmy mieli porządek w systemie, folderach, na pulpicie, dokumentach i tak dalej.
Drugie znaczenie to oczywiście czystość laptopa fizyczna, z racji tego, że cały czas nasz sprzęt narażony jest na jakieś pyłki, kurz itp. będzie się on w środku brudził. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień, ale po roku czy dwóch możemy już w środku znaleźć sporą warstwę „wszystkiego”.

Zacznijmy jednak od czystości na dysku:

Kiedy mamy erę windowsa 8 i 10 sprawa jest dużo prostsza, ponieważ te systemy dużo lepiej radzą sobie z różnego rodzaju śmieciami i plikami, które są nam nie potrzebne. W czasach windowsa XP i wcześniej nieunikniony był format systemu co kilka miesięcy, dzisiaj możemy korzystać ze sprzętu kilka lat i jeżeli będziemy dbali o porządek na naszym komputerze, możemy być spokojni o jego działanie.

czyszczenie laptopa

Dobrym programem do czyszczenia naszego komputera jest CCleaner. Usuwa on wiele plików, które są na naszym komputerze zbędne, często takie pliki składują się nam z racji korzystania z przeglądarki i ściągania różnych plików.
Defragmentacja dysku- jest to kolejna rzecz, którą powinniśmy zrobić aby nasze programy działały sprawniej.

Defragmentowanie polega na układaniu części plików obok siebie w sektorach. Podczas rotacji plików na dysku po jakimś czasie jeden plik jest porozrzucany na wielu oddalonych od siebie sektorach, przez to w momencie kiedy uruchamiamy jakiś program on musi szukać swoich części po całym dysku, dlatego też może działać wolniej.

Kilka GB wolnego miejsca na partycji na której jest system. Jest to bardzo ważne, czasami mamy napchane dużo „ciężkich” plików w dokumentach, czy na pulpicie, a wszystko to zapisuje się na dysku „C”, który najczęściej jest partycją systemową, jeżeli jest ona zapełniona w 90%, nasz system oraz cały komputer może działać dużo wolniej. Ważne jest aby mieć wszystkie pliki posegregowane i nie trzymać na pulpicie na przykład filmów czy gier(nie ikon).

Teraz czyszczenie laptopa fizycznie

Przede wszystkim musimy sprawdzić czy nasz laptop jest jeszcze na gwarancji. Jeżeli posiada on gwarancje, a my nie chcemy jej stracić mamy związane ręce. Ponieważ nie możemy sami go rozkręcać, a serwis tego też nie zrobi, ponieważ brud, to nie jest podstawa do serwisowania. Jednak kiedy jest już po gwarancji, musimy się trochę natrudzić aby rozkręcić naszego laptopa.

Często jest to kilkanaście/kilkadziesiąt śrubek od dołu. Są też tam śrubki, które trzymają klawiaturę, kiedy je odkręcimy, będziemy mogli zdjąć klawiaturę, po czym zostanie nam kilka śrubek spod klawiatury i już będziemy mogli brać się za otwieranie naszego laptopa. Ważne jest aby zanim zaczniemy otwierać nasz sprzęt, odłączyć taśmę od Touchpada i ewentualnie od przycisku zasilania.

Pierwsze otworzenie laptopa nie jest łatwe. jest tam masa zatrzasków, które jeżeli nie będziemy mieli odpowiedniej ilości cierpliwości będą się urywać. Otwieranie laptopa musi być bardzo ostrożne a jednocześnie przemyślane.

Kiedy mamy już otwarty sprzęt musimy mieć naszykowane sprężone powietrze, bo to ono będzie nam służyło jako czyściciel. Najważniejsze są wentylatory. To one są największym zbieraczem kurzu,a to one głównie odpowiadają za temperaturę w naszym laptopie. Jeżeli temperatura będzie wysoka, laptopa będzie działał źle. Jeżeli kurz jest bardzo zbity na „skrzydłach” wentylatora, możemy pomóc sobie pałeczkami do uszu. Kolejnymi ważnymi elementami są wyloty z obudowy. To przez nie wydmuchiwane jest ciepłe powietrze. Często są one wręcz zaklejone kurzem.

laptop

Oczywiście kategorycznie zabrania się czyszczenia laptopa wewnątrz wilgotną ściereczką. Wszystko musi być w odpowiednich warunkach aby nic nie stało się z naszym sprzętem.
Czyszczenie laptopa fizycznie jest ważne. Jeżeli nie jesteś doświadczony, może Ci to sprawić trudność, jednak z drugiej strony uważam, że warto zaryzykować, koniec końców nie jest to aż tak trudna czynność, a firmy, które wykonują takie usługi potrafią za nie skasować kilkaset złotych a tak naprawdę nigdy nie mamy pewności, czy chociaż otworzyli tego laptopa.
Kiedy zaczniesz skręcać laptopa z powrotem, upewnij się że wszystkie kable i taśmy podłączyłeś jak należy, oraz czy nie uszkodziłeś czegoś. Jest to ważne, ponieważ kiedy coś uległoby uszkodzeniu, lepiej jest nie włączać komputera zanim nie sprawdzimy, czy ta usterka ma wpływ na jego działanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here