czyszczenie samochodu

Jeżeli na co dzień korzystamy z pewnych wyrobów, to oczywiste, że chcemy o nie jak najlepiej dbać. Tak właśnie przeważnie postępujemy ze swoimi samochodami – a przynajmniej tak powinniśmy robić. Każdego dnia są one dla nas najważniejszymi pojazdami. Bez nich nasze życie byłoby o wiele cięższe, bo musielibyśmy męczyć się dojeżdżaniem publicznymi środkami transportu, które nie są dla nas w żadnym stopniu wygodne.

A tak możemy w dowolnej dla nas chwili wsiąść do swojego auta i wyruszyć w obranym wcześniej kierunku – czy to do swojej pracy, czy to do sklepu na zakupy. Podróże tego rodzaju przeważnie sprawiają nam przyjemność, ale komfort odczuwalny podczas prowadzenia auta może zostać zmniejszony, jeżeli sam samochód będzie brudny i zagracony.

Teoretycznie nie powinniśmy dopuszczać do takich sytuacji, ale sami dobrze wiemy, jak to wygląda. Czasem rzucimy jakiś przedmiot na tył auta, mając zamiar go później wyrzucić, ale kompletnie o nim zapominamy i przez to w naszym samochodzie zaczyna narastać coraz większy bałagan. Czyszczenie samochodu musimy więc przeprowadzać w miarę regularnie, aby go jeszcze bardziej nie zagracić.

A jak to zrobimy?

Gdybyśmy chcieli przeprowadzić dogłębne czyszczenie samochodu z zewnątrz i wewnątrz, korzystając tutaj z usług profesjonalnie zajmujących się nim firm, musielibyśmy zapłacić za to wszystko nawet więcej niż tysiąc złotych. To ogromna suma pieniędzy. Teoretycznie podstawowe pakiety występujące w ofertach wszystkich myjni samochodowych są znacznie tańsze, ale nie zapewniają nam tych wszystkich niezbędnych zabiegów. A dogłębne czyszczenie auta zazwyczaj dzieli się na kilkadziesiąt etapów.

Nie da się go przeprowadzić w ciągu paru godzin, dlatego gdybyśmy chcieli z niego skorzystać, musielibyśmy pozostawić swój pojazd w specjalistycznej placówce nawet na dwa dni. Jeżeli nie musimy liczyć się z wydatkami, najprawdopodobniej chętnie z takiej opcji skorzystamy. Zamiast jednak przepłacać na czyszczeniu samochodu, zawsze możemy wymyć go zupełnie samodzielnie. Najprawdopodobniej w taki sposób osiągniemy podobny efekt i to za znacznie mniejsze pieniądze. Jedyne, co stracimy, to po prostu swój wolny czas.

samochód

Zanim zabierzemy swoje auto do klasycznej i standardowej myjni bezdotykowej, postarajmy się je przynajmniej z wierzchu wyczyścić. Zróbmy to przy użyciu zwykłej gąbki i specjalnego płynu przeznaczonego do mycia samochodów. Jeśli boimy się, że poprzez takie czyszczenie moglibyśmy zdrapać lakier lub go jakkolwiek uszkodzić, zainwestujmy w ręczną pianownicę, która pozwoli nam w bezpiecznych warunkach zadbać o wygląd i higienę samochodu.

Gdy już umyjemy dokładnie wszystkie jego zewnętrzne elementy i zetrzemy z nich te największe plamy i zabrudzenia, dokładnie opłuczmy je pod bieżącą wodą – korzystając chociażby ze swojego węża ogrodowego. Nie zapominajmy przy tym o felgach! One też ulegają codziennym zabrudzeniom, a jednak rzadko kiedy w ogóle o nich myślimy. Pomijamy je podczas czyszczenia samochodu, przez co sami skracamy czas ich żywotności.

Możemy je natomiast umyć dokładnie tak samo jak inne elementy auta. Zastosujmy po prostu wodę z dodatkiem płynu do mycia samochodów i nanieśmy taki roztwór na felgi, szorując je miękką stroną gąbki. Następnie, gdy nasze auto będzie już mniej więcej wyczyszczone, możemy udać się z nim do myjni bezdotykowej i zainwestować w dodatkowe polerowanie jego powierzchni. Pięknie błyszcząca od razu zaprezentuje się lepiej!

Pamiętajmy jednak, że czyszczenie samochodu nie może polegać tylko i wyłącznie na dbaniu o jego zewnętrzne elementy. Mimo iż to one przykuwają naszą uwagę w pierwszej kolejności, wnętrze auta jest przecież równie ważne. Zaśmiecone, zakurzone i przepełnione zupełnie zbędnymi elementami w żadnym wypadku nie uprzyjemni nam codziennych podróży. Przynajmniej raz w tygodniu postarajmy się więc dokładnie przejrzeć wszystko to, co trzymamy w swoim samochodzie.

wnętrze auta

Wyciągnijmy z niego rzucone na tylne fotele ubrania i włóżmy je z powrotem do szafy, przygotujmy sobie mały worek na śmieci i wkładajmy do niego wszystkie stare opakowania po jedzeniu bądź butelki po napojach. Gdy w naszym samochodzie nie będzie już żadnego zbędnego elementu, możemy przejść do odkurzania jego wnętrza. Dokładnie usuńmy z niego wszystkie zanieczyszczenia, pyłki i kurz, korzystając z mniejszej i węższej końcówki do odkurzacza i przejeżdżając nią po powierzchni samej karoserii. Następnie możemy dokładnie ją wymyć, wytrzepać wycieraczki i przetrzeć miękką szczotką obicia foteli. Tak wysprzątane auto na pewno nam się spodoba!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here