Jak efektywnie trenować w domu?

Czy można w sposób bezpieczny, skuteczny i komfortowy trenować we własnym mieszkaniu? Tak, oczywiście, że można. Trening we własnym mieszkaniu jest świetną alternatywą dla wszystkich tych, którzy nie chcą lub nie mogą, regularnie chodzić na siłownię. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji dotyczących ćwiczenia w domu

Skutecznie i bezpiecznie

Każdy ma trochę inne powody, dla których decyduje się ćwiczyć w domu. Mogą one mieć na przykład podłoże finansowe lub rodzinne. Nie ma to jednak najmniejszego znaczenia jeśli chodzi o sam trening. Przy odpowiednim przygotowaniu ćwiczenia w domu mogą być równie skuteczne co trening w profesjonalnej siłowni. Wszystko zależy od naszego zaangażowania i pomysłowości. Co zatem należy zrobić by trening w domu był nie tylko efektywny, ale również bezpieczny i w miarę możliwości komfortowy?

Rozgrzewka

O rozgrzewce nigdy nie można zapominać. Każdy trening powinien być poprzedzony krótkim rozruchem, który pobudza układ krążenia i podnosi temperaturę ciała. Rozgrzewka przygotowuje mięśnie, stawy i ścięgna do wysiłku. Sprawia, że trening jest bardziej efektywny a ciało mniej podatne na kontuzje.

Od czego zacząć?

Osoby, które nigdy wcześniej nie trenowały lub miały dłuższą przerwę, powinny zacząć od treningu ogólnorozwojowego. Aby przyzwyczaić organizm do systematycznych ćwiczeń najlepiej trenować trzy razy w tygodniu. Zajęcia powinny trwać co najmniej trzydzieści minut, lecz nie dłużej niż czterdzieści pięć minut. Budowanie formy to długotrwały proces wymagający czasu. Nie można iść na skróty, najskuteczniejsza jest metoda małych kroków. Często popełnianym błędem przez osoby początkujące jest przeforsowanie mięśni w czasie kilku pierwszych zajęć. Zawsze należy zaczynać od niewielkich obciążeń i zwiększać je dopiero gdzieś po miesiącu systematycznych ćwiczeń.

Nie zapominaj o prawidłowej technice

Zamiast skupiać się na intensywności ćwiczeń lepiej skoncentrować się na jakości wykonywanych ćwiczeń. Co z tego, że wykonasz kilkadziesiąt powtórzeń jakiegoś ćwiczenia skoro zrobisz to w sposób nieprawidłowy? Takie postępowanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów a dodatkowo grozi wystąpieniem urazu.

Bardzo ważny jest też prawidłowy oddech, musi być on zsynchronizowany z wykonywanymi ćwiczeniami. Na początku należy poświęcić dużo uwagi na kontrolowanie zarówno wdechu jak i wydechu. Po pewnym czasie wejdzie nam to w nawyk i nie trzeba będzie się na tym skupiać.  

Sprzęt do ćwiczeń

Mało kto dysponuje w mieszkaniu dużą ilością wolnej przestrzeni. Dlatego wybór odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń ma ogromne znaczenie. Na początek nie trzeba kupować drogich maszyn treningowych, zawsze można wykorzystać dostępne w domu meble i przedmioty na przykład krzesło lub butelkę z wodą. Po pewnym czasie, gdy już wiemy na czym chcemy się skoncentrować można zainwestować w sprzęt do ćwiczeń może to być drążek do podciągania lub hantle.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here