formy prowadzenia działalności gospodarczej

Każdy, kto chciałby zacząć prowadzenie swej działalności gospodarczej wie, iż bardzo ważną sprawą jest ciekawy pomysł na spółkę. Jednakże nie jest to jedyny element decydujący o sukcesie przedsiębiorstwa. Jednakowo istotne jest dobranie właściwej formy wykonywania działalności gospodarczej. Jakie są formy prowadzenia działalności gospodarczej?

Jednoosobowa działalność gospodarcza
Teraz przeważnie wybieraną formą prawną wykonywania działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza. W sytuacji, kiedy podatnik chce prowadzić działalność samodzielnie, ta forma prawna jest dla niego najatrakcyjniejsza. Procedury połączone z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej zostały zredukowane do minimum.

Spółka cywilna
Założenie spółki cywilnej i jej działanie uporządkowane zostało w art. 860–875 k.c. W zasadzie jest to umowa prawa cywilnego, jaką mogą nawiązać ze sobą w postaci pisemnej co najmniej dwa podmioty, z jakich każdy może być osobą fizyczną, osobą prawną bądź jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, jakiej ustawa przyznaje zdolność prawną.

Spółka jawna
W takiej spółce każdy ze wspólników odpowiada pełnym własnym kapitałem za zobowiązania spółki.
Firma taka nie posiada osobowości prawnej lecz ma zdolność prawną. Jest to tzw. ułomna osoba prawna. Spółka jawna podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, co wiąże się z potrzebą zdeponowania należności sądowej. Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania pełnym własnym majątkiem prywatnym.

Spółka komandytowa
Firma ta ma na celu prowadzenie działalności gospodarczej pod swoją nazwą lecz bez osobowości prawnej. Zwykle jest metodą pośrednią pomiędzy spółkami osobowymi i kapitałowymi. Spółka komandytowa jest doskonałym doborem w sytuacji, gdy ktoś zamierza prowadzić firmę, nie ma na to funduszu, natomiast ci od których potrzebuje go uzyskać nie budzą w nim takiego przekonania aby podzielić się z nimi władzą.

Spółka komandytowo-akcyjna
Jest to szczególnie złożona spółka osobowa. Łączy w sobie właściwości zarówno spółki komandytowej jak również spółki akcyjnej. Identycznie jak spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej lecz może mieć własną nazwę, jaka musi zawierać nazwisko jednego bądź paru komplementariuszy. Spółka funkcjonuje w oparciu o statut, jaki winien być utworzony w postaci aktu notarialnego.

Spółka partnerska
Spółka partnerska to podmiot, jakiego reguły działania określa Kodeks Spółek Handlowych. Firma ta zakładana jest poprzez wspólników nazywanych partnerami w celu wykonywania wolnego zawodu.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Do zawarcia umowy spółki z o.o., i też każdej modyfikacje owej umowy wymagany jest akt notarialny. Wyjątek stanowi zawarcie umowy sp. z o.o. poprzez Internet. Do jej otwarcia nie jest niezbędny notariusz. Każda jednakże zmiana będzie wymagała wizyty u notariusza.

Spółka Akcyjna
Jest to spółka rozłożona na równą ilość akcji. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Zdobywanie pieniądza może odbywać się poprzez Giełdę Papierów Wartościowych. Spółka akcyjna ma osobowość prawną. Akcjonariusze takiej spółki nie odpowiadają za zobowiązania spółki z wyłączeniem kwoty jaką w nią ulokowali.

novapr.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPomysły na biznes
Następny artykułWyższe wykształcenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here