Numer ważny dla podatnika

Numer NIP jest w naszych realiach podstawowym identyfikatorem osób fizycznych i podmiotów gospodarczych oraz jednostek prawnych w sferze obrotu gospodarczego. Pojawił się w roku 1995 na mocy ustawy przyjętej przez polski sejm. Az do 2011 roku był nadawany każdemu. Teraz posługują się nim wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. Inni mają do dyspozycji numer alternatywny o nazwie PESEL. Numer NIP jest niepowtarzalny. Nie mogą się one powtarzać z tego względu, że nie możliwa byłaby identyfikacja podmiotu.

Jak czytać opisywany numer?
Jest on podzielony na sekcje. Pierwsze trzy kolejne cyfry ciągu to zaszyfrowany kod jednostki podatkowej, która wprowadziła go do użytku. Kolejne cyfry, a jest ich sześć to losowo wybierany zestaw. Jest jeszcze jedna cyfra na samym końcu, która jest symbolem kontrolnym. Jej istnienie i wartość bierze się z zasad rządzących algorytmem obliczającym tę pozycję numeru NIP.

Kto musi posiadać NIP?
Obecnie wszyscy prowadzący działalność gospodarcza są zobowiązali prawem do posiadania takowego numeru. Wszyscy odprowadzający VAT także muszą go posiadać. Jeszcze płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne. Lista jest spora i na tę chwilę zamkniętą. Pod warunkiem, że ustawodawca nie zażyczy sobie inaczej. Z drugiej jednak strony regulacje w sferze nadawania numerów identyfikacyjnych nie są zbyt częste i nie niosą ze sobą zagrożenia przerostu wymagań administracyjnych spadających na barki obywateli.

Kto nadaje numer NIP?
Uprawnionym do tego organem jest Naczelnik Urzędu Skarbowego zgodnego z zasadami rejonizacji. Obowiązują tutaj wymagane prawem terminy, których administracja skrupulatnie przestrzega. NIP jest oczywiście nadawany bezpłatnie.

Jak sprawdzić swój NIP?
Wszyscy chcący sprawdzić poprawność swojego numeru identyfikacji Podatkowej mogą to zrobić w wyszukiwarce internetowej. Wpisując odpowiednie hasło można wyfiltrować wśród wielu numerów ten właściwy. Można tego dokonać także odwiedzając najbliższy Urząd Skarbowy. Zwykle jest to instytucja, która wydała numer.

stazmalzenski.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWysyłanie listów
Następny artykułJak medytować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here