Jak medytować?

Medytacja jest bardzo ciekawą formą relaksu. Trzeba przyznać, że kontemplacja i skupienie się wyłącznie na własnym oddechu może działać bardzo odprężająco. Dla ludzi z Tybetu medytacja jest jedną z form odbywania praktyk religijnych. Także i w wielu kulturach europejskich pojawiają się głosy, że takie działania mają wymiar wyłącznie duchowy. Sprawia to, że coraz więcej osób decyduje się na postawienie swoich pierwszych kroków w tym kierunku. Istotne jest jednak, aby pojąć jak medytować. W innym przypadku nasze starania pójdą na marne, a czas poświęcony na próby zostanie bezpowrotnie utracony. Dlatego zdecydowanie lepiej jest wczuć się w podstawowe zasady, jakich spełnienie jest niezbędne w celu prawidłowej medytacji.

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, że pozycja lotosu nie jest jedyną, w jakiej można medytować. Z powodzeniem odprężyć się można nawet w pozycji siedzącej na krześle. Ważne jest jednak to, aby nasze nogi dotykały podłoża. Ponadto niezbędne jest zamknięcie oczu, bowiem wszystkie bodźce wzrokowe mogą działać na nas rozpraszająco. Zdecydowanie zaleca się, aby jak najszybciej kupić zatyczki do uszu. W przeciwnym wypadku możemy popaść w frustrację w sytuacji gdy nie będziemy w stanie zachować skupienia przez dochodzące z podwórza hałasy. Na ogół jednak wielu osobom udaje się całkowicie wyciszyć, co ma niebagatelne znaczenie dla przebiegu medytacji.

Długość okresu relaksacji powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Na ogół niewielu ludzi ma czas na to, aby poświęcić na medytację aż piętnaście minut życia. Dlatego zdecydowanie częściej wpadamy w transy jednominutowe. Wiele osób uważa, że jest to niewystarczający czas, aby złapać pierwsze refleksje, jednak z powodzeniem można znaleźć mnichów, którzy medytują w znacznie krótszym czasie. Świadczy to o tym, że przy odpowiednim zaangażowaniu jesteśmy w stanie ten cel osiągnąć. Ważne jest jednak, aby nie przekraczać z góry ustalonego czasu, bowiem może się okazać, że kolejne chwile są bezproduktywne.

www.workshopofnature.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here