Wraz z dobroczynnymi roślinami możemy jeszcze skuteczniej i całkowicie naturalnie wspierać swój organizm. Kiedy warto zdecydować się na włączenie do swojej diety ostropestu plamistego?
O właściwościach ostropestu plamistego można było przeczytać już przed laty w publikacjach poświęconych medycynie naturalnej. Teraz ostropest plamisty stał się pełnoprawnym surowcem do produkcji preparatów aptecznych, ponieważ jego właściwości zostały dowiedzione specjalistycznymi badaniami.
Czym dokładnie jest ostropest plamisty? Kiedy warto zacząć go stosować?
Ostropest plamisty – co to jest?
Ostropest (Silybum Adans) jest rośliną zaliczaną do astrowatych, która jest uprawiana także w Polsce. Najbardziej rozpowszechniony gatunek to ostropest plamisty (Silybum Marianum (L.) Gaertn.).
Ostropest plamisty jest rośliną leczniczą stosowaną na wątrobę, o której wspominano już w starożytności. Do celów leczniczych stosuje się jej nasiona (ziarna), które zawierają duże ilości sylimaryny. To związek, który znany jest z właściwości przeciwzapalnych, odtruwających, żółciopędnych oraz przeciwutleniających.
Sylimaryna w ostropeście plamistym – działanie:
- regeneruje uszkodzoną wątrobę
- zabezpiecza wątrobę przed działaniem toksyn
- zmniejsza ryzyko powstawania kamieni żółciowych
Dodatkowo, ostropest plamisty zawiera również inne dobroczynne składniki, w tym sterole roślinne, które zmniejszają poziom cholesterolu, kwas linolowy, który poprawia metabolizm i chroni przed chorobami układu krążenia, kwasy organiczne wspierające trawienie.
Kiedy warto zacząć stosować ostropest plamisty?
Ostropest przede wszystkim rekomendowany jest jako naturalne wsparcie w leczeniu wątroby oraz jako profilaktyka chorób wątroby.
Wskazania do stosowania ostropestu plamistego:
- stłuszczenie wątroby
- wirusowe zapalenia wątroby
- uszkodzenie wątroby wywołane przez leki, alkohol, substancje toksyczne
- kamica żółciowa i nieżyt dróg żółciowych
- zbyt wysoki poziom cholesterolu
- dolegliwości żołądkowe, na przykład zgaga, wzdęcia
Zatem ostropest plamisty to wartościowy dodatek w diecie każdej osoby, którą dotykają powyższe dolegliwości.