Obrusy a rozmiar stołu – jak dobrać odpowiednią długość?

0
1284

Dobrze dopasowane obrusy na stół to jeden z elementów, który świadczy o doskonałym guście i dekoracji domu. Nie tylko odpowiedni rozmiar jest ważny, ale również dopasowanie materiału do wnętrza. Zarówno szczegóły i zdobienia na tkaninie, jak sam print czy wzór powinny współgrać z otoczeniem, by nie tworzyć zbędnego dysonansu. Nowoczesne obrusy można znaleźć zarówno na stoły prostokątne, kwadratowe, jak i okrągłe, warto zaznaczyć również, iż to nie tylko kawałek materiału, a modny dodatek do wnętrza, więc warto poszukać odpowiedniej sztuki. Te same obrusy na stół jadalny nie sprawdzą się jako obrusy do salonu. Jak zatem dokonać właściwego wyboru?

Wybierając obrusy na stół należy się sugerować odpowiednią gramaturą i właściwościami danej tkaniny. Na przykład te sztywniejsze mogą opadać w nieco inny sposób, dawać efekt unoszenia się i tworzyć na rogach „daszki”, przez co zwis w rzeczywistości będzie się różnił długością, nawet do kilku centymetrów. Ważną zasadą jest, by obrus nie stykał się z siedziskiem wsuniętym pod stół. Wiąże się to przede wszystkim z funkcjonalnością, gdyż osoba zasiadająca do stołu mogłaby wsunąć materiał pod blat kolanami, a w następstwie strącić szkło stojące tuż przy danej krawędzi. Optymalna i zwykle sugerowana długość, która powinna opadać poza stół to 20 cm z każdej strony, jednak należy zwrócić uwagę na wysokość stołu oraz krzeseł, one mogą zadecydować o tym, że korzystniejszy będzie jednak inny wymiar.

Przed zakupem obrusu do jadalni czy kuchni, najlepiej zmierzyć wymiary blatu, po czym dodać po 40 cm w pionie oraz poziomie. Chcąc sprawdzić czy na pewno 20 cm to odpowiednia długość, jaka powinna opadać przy danym stole można wziąć dowolną prostą tkaninę, odmierzyć wartość i zweryfikować czy nie dotyka ona siedziska krzesła lub nie jest za krótka, bo tak również może się zdarzyć. W przypadku, gdy nogi stołu są pięknie zdobione i chce się je wyeksponować, również można zdecydować się na krótszy opad.

obrusNa stoły okrągłe można tak samo zakupić obrusy kwadratowe bądź na stoły owalne – obrusy prostokątne, wtedy też wybiera się te, które będą zwisały po bokach po 15 cm, jednak na rogach ta długość będzie znacznie dłuższa. Najważniejsze jest wtedy, by nie materiał nie dotykał podłogi. W przypadku obrusów okrągłych wartość opadu standardowo powinna wynosić koło 20 cm, co możemy wymierzyć obliczając średnicę blatu. Jeśli ma się nietypowy wymiar owalnego blatu i nie można znaleźć odpowiedniego obrusu na stół, warto pomyśleć o zamówieniu na wymiar.

W przypadku, gdy kupujemy obrusy do salonu, gdzie stoi ława czy stolik, warto założyć, iż zwis będzie wynosił trochę mniej, przykładowo 15 cm. Jeżeli tkanina będzie zbyt duża do niewielkiej powierzchni blatu, będzie wyglądać w sposób nieestetyczny. Dobrym rozwiązaniem jest wybór takiej długości, która zasłoni wszelkie mechanizmy regulujące, które znajdują się pod stołem. Obrusy nowoczesne kojarzyć się mogą również z serwetami czy bieżnikami, które sprawdzą się na niskich ławach czy bardzo małych stolikach.

Źródło https://i-firany.pl/obrusy-na-stol-nowoczesne

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here