Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz? 5 wskazówek jak prawidłowo wybrać materac

Jaki materac do spania wybrać, żeby był dobry na kręgosłup? Jak odpowiednio dobrać twardość? Z jakich materiałów produkuje się obecnie najlepsze materace? W pięciu punktach radzimy, jak wybierzesz najlepszy dla siebie model.

  1. Odpowiednia twardość materaca to zdrowy sen

Jaki materac do spania będzie dobry na kręgosłup? Przede wszystkim o odpowiedniej twardości. Nawet najlepszy materac nie zapewni Ci komfortu w nocy, jeśli będzie za twardy lub za miękki. Najogólniej mówiąc, im więcej ważysz, tym powinien być on twardszy.

Ważna jest też jednak pozycja, w której najczęściej śpisz, a także Twoje przyzwyczajenia. Na przykład, jeśli częściej śpisz na boku, najprawdopodobniej potrzebujesz nieco bardziej miękkiego materaca, niż osoba o podobnym wzroście, wadze i budowie ciała, która woli jednak spać na plecach.

  1. Jaki materac wybrać? Postaw na właściwy materiał

Gdy już wiesz jaki materac będzie odpowiedni – miękki, średni, twardy czy bardzo twardy – czas na wybór materiału. Za najlepsze uchodzą obecnie modele z lateksu i nowoczesnych pianek wysokoelastycznych lub termoelastycznych. Lateks jest hipoalergiczny, więc wykonane z niego modele są zdrowe dla alergików. Cechuje je też wytrzymałość i wysoka sprężystość.

Jakie materace do spania są z kolei najlepsze na kręgosłup? Zwykle te z pianek wysoko- i termoelastycznych, które mają świetne właściwości ortopedyczne i znakomicie dopasowują się do kształtu ciała. Przewagą pianki termoelastycznej jest zarówno dopasowanie zarówno do budowy anatomicznej, jak i temperatury ciała.

  1. Dobry dla zdrowia materac bez pianki – jaki wybrać?

Jaki materac będzie najlepszy dla osób, które nie lubią odczucia zapadania się w piance? Nowoczesna wersja modeli sprężynowych, czyli materac kieszeniowy. Nazwa wzięła się stąd, że typ ten ma sprężyny w osobnych kieszeniach. Taki materac do spania jest lepszy na kręgosłup niż tradycyjne materace bonellowe. Szczególnie jeśli wybierzesz model ze strefami twardości – czyli obszarami o różnym stopniu podparcia poszczególnych części ciała.

W Polsce jest coraz więcej sklepów internetowych, w których znajdziesz szeroki wybór materacy, w tym najlepsze modele z nowoczesnych materiałów (sprawdź na przykład: https://www.emag.pl/materace/c). Bogata oferta sprzedawcy pozwoli Ci porównać ceny interesujących Cię rodzajów materacy u różnych, uznanych producentów.

  1. Twardość materaca dla dwóch osób – jaki materac będzie najlepszy?

Jeżeli kupujesz jeden szeroki materac dla dwóch osób, strefy twardości są dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy masz podobną wagę, wzrost i ulubione pozycje snu, co Twój partner. Wszystko dlatego, że twardość jest taka sama na całej szerokości materaca. Zrezygnuj też z modeli sprężynowych starszego typu (bonellowych), na których ruch drugiej osoby będzie dla Ciebie mocno odczuwalny.

Dobrym rozwiązaniem dla dwóch osób jest materac o różnej twardości na obu połowach. W ten sposób, każde z Was może wybrać tę odpowiednią dla siebie. Możesz też postawić na dwa osobne materace, a na nich położyć materac nawierzchniowy. Szczególnie dobrze dla par sprawdzą się modele wykonane z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej.

  1. Czy materac do spania na podłodze to dobry pomysł?

Coraz częstszy trend w urządzaniu wnętrz, to rezygnacja z łóżka na rzecz materaca do spania leżącego bezpośrednio na podłodze. Najczęściej nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz ochrony przed bakteriami i drobnoustrojami. Co więcej, zwykle nawet najlepsze materace szybciej się zużywają bez stelaża.

Jeśli cenisz sobie minimalizm, rozważ raczej łóżko typu box z elastycznym stelażem. Jeżeli jednak zdecydujesz się na materac do spania położony na podłodze, postaw na model wykonany z pianki wysokoelastycznej. Regularnie dbaj też o czystość podłogi wokół i pod materacem, a raz na tydzień podnoś go, żeby mógł się dobrze przewietrzyć.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here