Jak dbać o blachodachówkę?

0
1297

Dachy z blachodachówki cieszą się rosnącą popularnością. Nic w tym dziwnego: to bardzo trwały, a przy tym estetyczny materiał, który można dopasować do większości powierzchni. Jego lekkość, a przede wszystkim korzystna cena sprawiają, że coraz więcej osób wykorzystuje takie rozwiązanie na wykończenie dachu. Trzeba jednak pamiętać, że blachodachówka, nawet najwyższej jakości, wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. To właśnie dzięki nim możemy osiągnąć efekt, który przetrwa przez długie lata.

Blachodachówka – o czym pamiętać?

Blachodachówka czy blacha trapezowa są chętnie wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i obiektach przemysłowych. A chociaż znane są ze swojej solidności, nie oznacza to, że nie wymagają pewnej konserwacji. By zadbać o dach z blachy, już na etapie montażu powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności. Więźba dachowa powinna być przygotowana precyzyjnie, nie możemy też zapominać o ochronie przed wilgocią w postaci folii paroprzepuszczalnej. Arkusze blachodachówki należy przykręcać wkrętami farmerskimi, ponieważ są wyposażone w uszczelki, które dodatkowo wzmacniają powierzchnię.

Musimy pamiętać, żeby co jakiś czas sprawdzać, czy zamontowana blachodachówka nie posiada żadnych ubytków. Chociaż jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, może się zdarzyć, że na warstwie zewnętrznej pojawią się jakieś drobne niedoskonałości. Do ich naprawy wykorzystuje się specjalne farby, wcześniej jednak należy dokładnie oczyścić miejsce, gdzie pojawiły się zarysowania bądź inne mankamenty. Ważne, by pozbywać się ich na bieżąco. W razie potrzeby możemy także całkowicie odmalować dach, jednak wówczas najlepiej już skonsultować się ze specjalistą. To on dobierze najlepszą metodę malowania i poprawnie oceni stan całej powierzchni.

Dach z blachodachówki – czy trzeba go myć?

Chociaż blachodachówka nie ulega zbyt łatwo zabrudzeniom, ponieważ deszcz dość łatwo zmywa wszystkie nieczystości, to jednak warto choć raz w roku umyć dach. Szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym wiatr oraz opady mogą spowodować, że osadzi się na nim piasek albo fragmenty gałązek czy liści. Mogą też pozostawać na nim resztki popiołu z komina.

Zazwyczaj do mycia dachu z blachy wystarczy po prostu woda pod ciśnieniem. Jeśli jednak brud jest bardziej uporczywy, możemy pomóc sobie miękką szmatką – powinniśmy unikać szorowania twardymi, szorstkimi materiałami. Gdy okaże się, że potrzebny jest jakiś detergent, wybierajmy łagodne substancje. Środki chemiczne mogą negatywnie wpłynąć na wygląd blachy. Całkiem nieźle sprowadza się natomiast szampon samochodowy z woskiem, który pielęgnuje powierzchnię.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here