Prostata - co to jest?

W ostatnim czasie prostata stała się jednym z kluczowych tematów w obszarze męskiego zdrowia. Dlatego warto przyjrzeć się jej z bliska, czyli zdefiniować ją i powiedzieć o głównych problemach, które mogą jej dotyczyć.
Prostata co to jest?
Mówiąc skrótowo, jest to nieparzysty gruczoł krokowy, nazywany też sterczem. Jako narząd mięśniowo-gruczołowy odgrywa on niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu układu rozrodczego mężczyzn. Jego zadaniem jest produkcja płynu, który stanowi materiał energetyczny dla plemników. Prostata znajduje się w miednicy małej tuż pod pęcherzem i tylną ścianą dotyka ściany odbytu. Dzięki temu dostęp do badania tego gruczołu jest łatwy.
Mówiąc o prostacie nie sposób nie powiedzieć, że swoim kształtem początkowo przypomina ona ziarenko grochu. Wraz z wiekiem mężczyzny rozrasta się i ostatecznie przyjmuje kształt jadalnego kasztana. Wysokość prawidłowa gruczołu kształtuje się na poziomie 2,5 cm, długość w granicach 3,5 cm, a szerokość na poziomie 4 cm. Podane wymiary mogą oczywiście nieznacznie różnić się u mężczyzn, co jest podyktowane uwarunkowaniami genetycznymi, czy trybem życia. Różnice te jednak nie mogą być na tyle duże, by objętość prostaty przekraczała 25 centymetrów sześciennych, a jej ciężar 20 gram. Gdy tak się dzieje, wiemy, że mamy do czynienia ze stanem patologicznym.
Jeśli chodzi o choroby prostaty, tą najczęstszą jest jej przerost. I tu należy podkreślić, że gruczoł dzieli się na cztery strefy, z których każda niezależnie może ulegać rozrostowi. I tak jak w strefie przejściowej rozrost najczęściej nie jest zmianą złośliwą, o tyle rozrost w strefie obwodowej najczęściej oznacza nowotwór złośliwy.
A jak prostata wpływa na komfort życia mężczyzny? Po pierwsze zdrowa prostata czyni go płodnym i podnosi sprawność seksualną, a także zwiększa ochotę na seks. Po drugie, determinuje swobodne oddawanie moczu. Z gruczołu wychodzi bowiem sterczowy odcinek cewki odpowiedzialny za jego odprowadzanie. I dlatego też o prostatę warto dbać w każdym wieku.

http://www.prostata.info.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here