Jakie surowce chemiczne stosuje się w przemyśle?

Przemysł to bardzo rozległa gałąź gospodarki. Dlatego stosuje się w niej rozmaite surowce chemiczne. Jakie substancje są stosowane?

Czym są surowce chemiczne?

Pod tym terminem kryją się surowce mineralne, które są podawane obróbce, by mogły być wykorzystywane w przemyśle. Jest to bardzo szeroka grupa substancji, których pochodzenie może być naturalne lub laboratoryjne. Obróbka surowców prowadzi bowiem do powstania nowych związków. Surowce chemiczne stosuje się chociażby w przemyśle spożywczym czy paliwowym. Wiele z nich znamy doskonale. Surowcem chemicznym jest chociażby sól kamienna. Jest ona bardzo ważna w przemyśle spożywczym. Nie tylko służy do doprawiania produktów spożywczych, ale jest także doskonałym konserwantem. Sól kamienna znana jest także drogowcom. Dzięki niej w okresie zimowym są w stanie utrzymać drogi w dobrym stanie. Poza tym jest ona także potrzebna do produkcji chloru, tworzyw sztucznych, czy papieru. Znajdziemy ją także w nawozach mineralnych i fosforowych.

Surowce chemiczne – inne przykłady?

Innym przykładem tej grupy surowców jest siarka. Jest ona niezbędna przy produkcji kwasu siarkowego. Ten natomiast stosowany jest w przemyśle do wytwarzania prochu, barwników, czy sztucznych nawozów. Tego rodzaju surowce chemiczne można pozyskać od sprawdzonych dostawców. Jeden z nich jest dostępny w tym miejscu http://oqema.pl/. Przy wyborze warto zwrócić uwagę, czy surowce chemiczne posiadają certyfikaty potwierdzające ich jakość. Wówczas możemy być spokojni o dobry zakup. Warto wspomnieć także o innych surowcach chemicznych. Baryt znajdziemy w trutkach na szczury, a wapienie są niezbędne do produkcji cementu czy wapna. Ceramikę sanitarną zawdzięczamy z kolei glinom czy iłom. Interesujący jest także piasek szklarski, który jest wymagany do produkcji szkła. Surowce chemiczne mają więc niezwykle szerokie zastosowanie. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy zagłębiać się w tajniki przemysłu. Bez tych surowców niemożliwy byłby bowiem postęp technologiczny, który dokonał się na przestrzeni wieków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here