Co zrobić gdy nie możesz znaleźć pracy?

Dla wielu osób praca jest najważniejszą dziedziną aktywności ludzkiej. Nie ma czemu się dziwić – obecnie jedynie dobry zawód jest w stanie zapewnić nam odpowiednie środki utrzymania i oszczędności na przyszłość. Duże znaczenie ma fakt, że obecnie nietrudno jest o dobrą pracę w wyuczonym zawodzie. Należy jednak wskazać, że nie dotyczy to wszystkich grup zawodowych. Pewne specyficzne kierunki studiów nie gwarantują w zasadzie nic. Sprawia to, że ich absolwenci mogą popadać w przejściowe frustracje. Wtedy należy podjąć ciężką decyzję o przekwalifikowaniu się do innej branży. Nie jest to zadanie łatwe, jednak w wielu sytuacjach jest to oczywista ostateczność, wszak istnieje coraz mniejsze zapotrzebowanie na filozofów czy socjologów. Możliwe jest także skorzystanie z innych rozwiązań, które są dopuszczalne w myśl obowiązujących przepisów.

W sytuacji, gdy nie mogę znaleźć pracy, powinienem jak najszybciej przemyśleć, co chcę robić w życiu. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Trzeba wskazać, że niektóre umiejętności oraz posiadane wiadomości z wybiórczej dziedziny wiedzy nie mają najmniejszego przełożenia praktycznego. Sprawia to, że bardzo ciężko jest zdecydować się na to, co naprawdę nam się podoba. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego. Taka osoba przeprowadzi z nami test, w ramach którego odpowiemy na specjalnie skonstruowane w tym celu pytania. Następnie profesjonalny doradca łatwo określi nasz profil zawodowy oraz nasze atuty. Zdecydowanie ułatwi to podjęcie decyzji w przedmiocie dalszego ukierunkowania na rozwój. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że doradca może wystosować w naszą stronę jedynie sugestie, a ostateczny wybór należy oczywiście do nas.

Jeżeli nie mamy wystarczająco siły i motywacji aby się przekwalifikować, należy z uporem maniaka poszukiwać pracy w zawodzie. W pierwszej kolejności warto przejrzeć wszystkie ogłoszenia, które są dostępne w sieci. Na dobry początek warto też sprawdzić branże pokrewne, w których z powodzeniem będziemy mogli wykorzystywać nasze umiejętności. Ogłoszeń można również poszukiwać na tablicach w centrach handlowych oraz w innych miejscach, gdzie dochodzi do wymiany myśli pomiędzy członkami społeczeństwa. Warto też zastanowić się, co aktualnie robią nasi przyjaciele ze studiów. Znajomości w wielu branżach są kwestią podstawową, dlatego nie należy obawiać się telefonu do jednej z osób, której poszczęściło się bardziej niż nam. Być może ich pracodawca będzie w stanie stworzyć dla nas stanowisko pracy, w ramach którego będziemy mogli ochoczo wykonywać powierzone nam obowiązki zawodowe.

Dobrym rozwiązaniem krótkoterminowym jest rejestracja w Urzędzie Pracy. Trzeba pamiętać o tym, że nasze ubezpieczenie zdrowotne wygasa po upływie trzech miesięcy od zakończenia studiów. Oznacza to, że nie będziemy mogli korzystać z świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Tym samym niezbędne jest zdobycie nowego tytułu do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Najczęściej jest to praca, lecz jeśli mamy problem ze znalezieniem stanowiska na miarę własnych potrzeb, powinniśmy zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Wtedy też nie będziemy musieli płacić ani grosza tytułem składek na ubezpieczenie zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że każdorazowe uzyskanie dochodu z dowolnego źródła skutkuje wyrejestrowaniem z grupy bezrobotnej. Dlatego w sytuacji, gdy mamy na oku nową pracę, powinniśmy zaniechać rejestracji w tym organie.

Warto pamiętać, że urzędy pracy oferują liczne programy aktywizacji osób bezrobotnych. I tak w bardzo łatwy sposób można ukończyć dodatkowy kurs lub szkolenie, które zwiększą naszą szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. Co ważne, taka forma pomocy jest całkowicie nieodpłatna. Ponadto w sytuacji, gdy musimy stawić się na wezwanie urzędu, możemy wnioskować o zwrot kosztów podróży najtańszym środkiem transportu. Należy w tym celu pozostawić sobie skontrolowany przez kierowcę bilet autobusowy lub tramwajowy. Dopuszczalne są sytuacje, w których dojeżdżamy do urzędu pociągiem i otrzymujemy z tego tytułu bonifikatę. Ponadto pośrednictwo pracy może nas skierować na roboty interwencyjne lub staż. Takie formy pomocy wiążą się z tym, że zarabiamy pewną sumę pieniędzy, lecz nadal jesteśmy zarejestrowani jako osoby bezrobotne. Po pomyślnym przebiegu stażu lub robót możemy z powodzeniem uzyskać umowę o pracę u dotychczasowego pracodawcy. Oczywiście kontrakty te mają charakter terminowy, jednak zakład pracy musi nam zagwarantować takie świadczenia, jakie przysługują innym pracownikom.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z bonu zasiedleniowego. Instytucja ta polega na tym, że możemy znaleźć pracę w miejscu oddalonym o 80 km od naszego stałego miejsca zamieszkania. Urząd pracy finansuje w takim wypadku koszt zakwaterowania, wyżywienia oraz inne celowe wydatki, które musieliśmy podjąć w trakcie przeprowadzki. Warto jednak pamiętać o tym, że będą na nas ciążyły dodatkowe obowiązki. Przede wszystkim w nowym miejscu zamieszkania będziemy musieli pozostawać w zatrudnieniu przez co najmniej pół roku. Ponadto niezbędne może okazać się przedstawienie poręczenia ze strony osoby, która osiąga dochodów w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Poszczególne starostwa mogą także ustalić odrębne warunki, na jakich przyznawane są bony zasiedleniowe.

Wiele osób tuż po ukończeniu studiów decyduje się także na założenie własnej firmy. Bardzo ważne jest jednak, aby wcześniej sprawdzić koniunkturę gospodarczą. Nieodzownym jej elementem jest popyt na świadczone przez nas usługi lub dostarczane na rynek towary. Jeżeli okaże się, że prognoza jest pozytywna, możemy z powodzeniem ubiegać się o dotację na założenie własnej działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy nie potrzebujemy znacznej ilości pieniędzy, możemy z powodzeniem otworzyć firmę w zaledwie kilka minut. Wynika to z faktu, że wszelkich formalności można dokonać przez internet. Czasami założenie działalności okazuje się strzałem w dziesiątkę, dlatego warto tą opcję przemyśleć.

eduranking.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here