czyszczenie zatok

Stany zapalne zatok to jedne z najczęściej występujących dolegliwości, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Schorzenie jest bardzo uciążliwe i wywołuje zwykle silny ból w obrębie twarzy, zębów, uszu i nosa. Do tego pojawia się ostry katar, podwyższona temperatura, niejednokrotnie także zawroty głowy, szczególnie przy schylaniu i poruszaniu. Objawy są czasem bardzo silnie odczuwalne, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Z tego powodu choroba wymaga podjęcia leczenia odpowiednimi środkami.

Czyszczenie zatok to właśnie jeden ze sposobów terapii w przypadku tego typu dolegliwości. Metoda ta stosowana jest chyba najczęściej ze wszystkich i ceni ją sobie wielu pacjentów. Czyszczenie zatok jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że można wykonać je samemu w domowych warunkach, choć oczywiście również wielu pacjentów decyduje się na przeprowadzenie zabiegu w gabinecie lekarskim. Warto zatem poświęcić nieco więcej uwagi temu tematowi.

Dla sporej grupy chorych czyszczenie zatok brzmi dość tajemniczo i nie bardzo wiedzą oni, na czym w zasadzie polegać ma ten domowy i przede wszystkim w pełni naturalny sposób leczenia. W czasie chorób zatoki, czyli połączone z nosem kanały przestrzenne wewnątrz twarzoczaszki, silnie się wysuszają, co nie pomaga w szybkim pozbyciu się dolegliwości.

Trzeba je zatem dobrze nawilżyć, pozbywając się jednocześnie zalegających w nich wydzielin i zanieczyszczeń z brudu oraz łagodząc podrażnienia i zmniejszając wszelkie pojawiające się wcześniej obrzęki. W tym właśnie celu wykonuje się czyszczenie zatok, zwane również irygacją, a do zabiegu wykorzystywany jest roztwór chlorku sodu. Co ważne, w niektórych kręgach kulturowych czynność ta jest zwykłym elementem normalnej, dziennej higieny osobistej, jak np. mycie zębów.

lekarz

Dziś czyszczenie zatok jest o wiele prostsze do samodzielnego wykonania w warunkach domowych, niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wszystko za sprawą specjalnych zestawów akcesoriów, bardzo przydatnych do sprawnego, szybkiego i komfortowego płukania nosa, które można zakupić w aptekach czy sklepach medycznych, również internetowych.

Zabieg ten wykonuje się nie tylko w stanach zapalnych tej części, ale też przy nieżycie, alergiach czy zakażeniach górnych dróg oddechowych. Jak zatem należy wykonać czyszczenie zatok? Potrzebna będzie woda morska (czyli wspomniany wcześniej roztwór chlorku sodu), która wykorzystywana jest w tym celu zdecydowanie najczęściej. Niektórzy stosują również wodę utlenioną. Ważnym elementem jest narzędzie, którym wprowadzi się płyn do zatok. Gotowy gadżet tego typu ma postać przypominającą specjalny typ konewki lub butelki.

Można również kupić irygator, który na pewno ułatwi pracę

Czyszczenie zatok trzeba zacząć od schylenia się przy umywalce z głową odwróconą lekko w bok. Następnie do położonej wyżej dziurki od nosa należy wlać płyn, robiąc to spokojnie i delikatnie. Całość powinna wypływać drugim otworem jamy nosowej. Oczywiście w trakcie przeprowadzania tej czynności nie można oddychać przez nos. Czyszczenie zatok przynosowych i czołowych – przeprowadzane systematycznie każdego dnia – może skutecznie przyczynić się do szybszego wyeliminowania objawów choroby i być doskonałym wsparciem dla koniecznej wówczas terapii antybiotykami.

Czyszczenie zatok nie skupia się jedynie na domowym zabiegu. Może być również wykonane przez specjalistę w gabinecie. Lekarz wpuszcza do nozdrza pacjenta płyn z odpowiednimi lekami, a w drugiej dziurce odsysa całość specjalnym urządzeniem. Co ważne – nie wywołuje to nawet w najmniejszym stopniu bólu. Pacjent musi jedynie leżeć cierpliwie. Czyszczenie zatok wymaga co najmniej parokrotnych powtórzeń.

czyszczenie zatok

Bardzo istotne w tej metodzie jest to, ze dochodzi tu nie tylko do przepłukania jamy nosowej z zanieczyszczeń, ale również do leczenia z uwagi na wpuszczone do wewnątrz środki farmakologiczne. Często lekarz decyduje się pobrać od razu wydzielinę w celu zbadania jej. Jest to bardzo pomocne w pełnej diagnozie i ewentualnym zaplanowaniu dalszego leczenia. W bardziej skomplikowanych przypadkach czyszczenie zatok ma charakter punkcji, która wymaga jednak zastosowania znieczulenia miejscowego.

Czyszczenie zatok to bardzo korzystna forma leczenia chorób i stanów zapalnych. Do tego jest bezbolesna i zupełnie bezpieczna, choć pewien dyskomfort na pewno występuje. Można z powodzeniem wykonywać ten zabieg u pacjentów w każdym wieku, w tym również u kilkuletnich dzieci. Jedynym przeciwwskazaniem do jego przeprowadzania jest aktualne występowanie jakiegoś urazu w obrębie czaszki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here