zmywarka

Pamiętam, że tak naprawdę bardzo długo nie chciałam zakupić zmywarki, nawet jak wprowadzaliśmy się z mężem do nowego mieszkania. Uważałam, ze jest to zbędny zakup. Twierdziłam, że przecież wcale tych naczyń nie mamy aż tak dużo, choć jak teraz spojrzę na to z perspektywy czasu to widzę, jak bardzo się myliłam. Chciałam chyba siebie samą oszukać! Naprawdę. Ktoś kiedyś powiedział, że kłamstwo powtarzane ileś razy staje się prawdą. No i rzeczywiście.

Chciałam sobie wmówić, że zmywarka to bardzo zbędny sprzęt i mojej rodzinie się nie przyda. Zmywarka pojawiła się w moim domu dosyć niespodziewanie. Mój kochany tatuś postanowił mi ją sprezentować na urodziny. Prezent to prezent, trzeba przyjąć. Uwierzcie mi, od tamtej pory wielokrotnie w duchu dziękuje mojemu tacie, że postanowił mnie nią obdarować. Początki były trudne, nie powiem. Jakoś tak od razu się nie polubiłyśmy.

Bo ja w sumie byłam przyzwyczajona do ślęczenia przy zlewie i początkowo nie chciałam, aby nowy sprzęt odebrał mi pracę…. Do zmywarki wstawiałam naczynia, ale oczywiście swoje przy zlewie też chciałam „odsiedzieć”. Przeszło mi. Dosyć szybko, jak się zorientowałam, że mogę zaoszczędzić czas i poświęcić go na moje ulubione nicnierobienie. Od tamtej pory ja i zmywarka jesteśmy dobrymi kumpelami. Jest naprawdę niezawodna, zwłaszcza, jak jest jakaś impreza bądź przyjeżdża do mnie więcej gości.

czyszczenie zmywarki

Jestem pewna, że nie jedna/jeden z was przeżywał to samo co jest opisanej powyżej. Zmywarka jest jednym z bardziej użytecznych sprzętów w każdej kuchni i powinna właśnie w każdej kuchni znaleźć swoje miejsce. O każdy sprzęt trzeba dbać, wiadomo, no a tym bardziej o taki sprzęt, który ułatwia nam życie. A zmywarka niewątpliwie jest takim sprzętem. Jak będziemy dbać o zmywarkę to posłuży nam przez kilka dobrych lat. Na pierwszym miejscu w dbaniu, mam na myśli czyszczenie zmywarki. Myślę, że jest to właśnie kluczowy aspekt, prowadzący do wieloletniej współpracy i przyjaźni.

Przede wszystkim, zanim zabierzemy się do czyszczenia zmywarek, trzeba przeczytać instrukcję obsługi. Na rynku jest dostępne wiele modeli zmywarek i trzeba pamiętać, że różnią się od siebie. To co w jednej zmywarce można spokojnie wykręcić, nie znaczy, że w twoim modelu będzie tak samo. Już w samej instrukcji obsługi producent wskazuje, jakie elementy można wykręcić, wyjąć ze zmywarki i umyć na przykład pod bieżącą wodą.

Nie wiem jak dla was, ale dla mnie niedopuszczalnym jest włożenie brudnego talerza/garnka do zmywarki, gdy znajdują się na nim duże kawałki jedzenia bądź np. kuleczki ziela angielskiego lub duże pestki z owoców. Takie elementy jedzenia mogą definitywnie zapchać filtr i często bez pomocy fachowca się nie obejdzie. Także, aby tego uniknąć zawsze przed włożeniem jakiegoś naczynia do zmywarki pamiętaj, aby zgarnąć resztki jedzenia do śmietnika. Myślę, że nie jest to wymagająca czynność, a pozwoli uniknąć takich sytuacji.

Czyszczenie zmywarki odbywa się przede wszystkim w obrębie: filtrów, drzwiczek i uszczelek.

Pomimo wkładania do zmywarki naczyń bez resztek jedzenia, to i tak nie unikniemy zabrudzeń filtrów. Zabrudzone filtry pogarszają jakość umytych naczyń. Także przynajmniej raz na tydzień trzeba kontrolować ich stan i je wyczyścić. Zazwyczaj w zmywarkach filtry są tymi częściami, które można swobodnie odkręcić i wyciągnąć na zewnątrz. Można je wtedy dokładnie umyć. Myjemy je w ciepłej wodzie z płynem do naczyń, następnie trzeba je jeszcze wypłukać pod bieżącą wodą. Jeśli na filtrze są osady z wody, rdza to proponuję zanurzyć filtr w ciepłym roztworze wody z octem w proporcjach 1:1.

Uszczelki zmywarki również można wyciągnąć i umyć pod bieżącą wodą. Jeśli jednak mamy z tym problem, to polecam umycie ich gąbką namoczoną płynem do naczyń z wodą. Miejsca, które są słabo dostępne, można umyć szczoteczką do zębów. Po umyciu uszczelek warto jeszcze kilkakrotnie przemyć je wilgotną od wody szmatką. Drzwiczki zmywarki czyścimy podobnie jak uszczelki. Jeśli na jakichkolwiek częściach zmywarki pojawił się trudny osad z wody bądź już rdza to warto wykorzystać ocet i nim próbować odmyć problemowe miejsca.

zmywarka naczynia

Raz na miesiąc trzeba umyć wnętrze zmywarki poprzez nastawienie jej na specjalny program, przeznaczony do tego lub na program z najwyższą temperaturą. Do takiego mycia można użyć specjalnych środków, dostępnych na rynku bądź wykorzystać ocet i sodę oczyszczoną (sodę wsypujemy do miejsca przeznaczonego na tabletki, a szklankę octu wylewamy na dno zmywarki) .
Regularne czyszczenie i dbanie o zmywarkę pozwoli cieszyć się nam jej pracą przez długi okres czasu. Nie zapominajcie o tym, bo zmywarka jest jednym z naszych najlepszych, niezawodnych przyjaciół, dzięki któremu oszczędzamy czas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here