myśli

W komiksach, książkach czy filmach o tematyce fantasy lub science-fiction fani zaczytują się o losach bohaterów często obdarzonych jakąś super mocą. Dzięki tej mocy bohater może uratować świat, ocalić najbliższych a przy okazji korzystać z niej ułatwiając sobie codzienność.
Ludzie lubią uciekać w taki świat, aby chodź na chwile zapomnieć o swoich przyziemnych sprawach i problemach, na rzecz pogrążenia się w świat dla nas nieosiągalny. Ciężko byłoby znaleźć osobę, która nigdy nie zastanawiała się, jaką super moc by wybrała gdyby miała taką okazję. Poznajmy niektóre z super mocy wykorzystywanych w różnych dziełach.

Na pierwszy ogień – kontrola nad żywiołami, ogniem. Kontrola nad jakimkolwiek żywiołem wydaje się być fajną opcją. Jeżeli chodzi o same rodzaje żywiołów to w większości kultur wymieniane są cztery podstawowe: ziemia, powietrze, ogień i woda. Jeżeli chodzi o istnienie piątego żywiołu to zdanie zależnie od kultury są podzielone. W taki sposób w hinduizmie za oddzielne żywioły uznaje się wiatr i powietrze, tym samym tworząc z wiatru piąty żywioł.

W Japonii powietrze i wiatr to to samo, a za piąty żywioł uznaje się niebo, pustkę lub błyskawicę (swego rodzaju elektryczność). W kulturze chińskiej sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, dlatego że tam występują żywioły takie jak oczywiście ziemia, ogień i woda, ale także metal i drewno. A Arystoteles za piąty żywioł uważał eter. Z racji tej rozbieżności, przyjrzyjmy się tylko tym podstawowym żywiołom.

Wspomniany już ogień kojarzony jest z takimi możliwościami jak podpalanie wszystkiego wokół, podgrzewanie temperatury ciała, strzelanie ognistymi pociskami z palców, ust, topienie różnych metali, ale także… podgrzewania wody w czajniku czy rozpalanie ogniska, suszenie ubrań. Nie da się ukryć, że władza nad ogniem to bardzo przydatna umiejętność nie tylko dla superbohatera.
Woda to silny żywioł, superbohater może wywołać tsunami, zamienić się w kałużę, ciskać pociskami z wody pod bardzo dużym ciśnieniem i temu podobne rzeczy. A w codziennym życiu ta super umiejętność pozwoliłaby na spore oszczędności z rachunku od wody. Można przecież samemu nalać sobie wody do wanny, czajnika i temu podobnych rzeczy.

pomysł

Ziemia to żywioł bardziej wymagający. Superbohater może sprawić, że nagle zacznie dzielić go i przeciwnika potężny mur, rośliny mogą nagle wyrosnąć i walczyć po jego stronie, skóra przybrać zbroje z najtwardszego minerału a gdy zajdzie taka potrzeba to w chwilę postawić most, aby móc się przedostać do wcześniej nieosiągalnego miejsca. Na co dzień to z pewnością dobra super moc jeżeli chodzi o dostarczanie żywności. Wystarczy wskazać kawałek ziemi i już wyrasta marchew, jabłko, ananas czy cokolwiek innego czego dusza zapragnie. Łatwo byłoby zrobić dobry biznes, mając taką super moc.

Ostatni z podstawowych żywiołów to powietrze zdolne wywołać huragan, tornado, burze, często pozwalające na unoszenie się a także zmianę temperatury na przykład wody poprzez otoczenie jej lodowatym powietrzem. Może być to jeden z mniej przydatnych żywiołów w warunkach domowych, ale lepiej mieć jak nie mieć, tym bardziej kiedy nadchodzi fala upałów a wszystkie klimatyzatory i wiatraki nie dają rady schładzać powietrza.

Tyle o żywiołach, jest przecież jeszcze parę ciekawych super mocy, które chętnie wzięlibyśmy w posiadanie na przykład czytanie w myślach. Jest to super umiejętność, która czasami przeraża bo może okazać się, że wcale nie chcieliśmy wiedzieć tego co aktualnie myśli dana osoba, jednak trzeba przyznać, że jest ona niezwykle przydatna. Pozwala przewidzieć ruchy, czynności jakie podejmie przeciwnik lub ściągnąć na klasówce od bystrzejszej koleżanki.
Telepatia różni się od czytania w myślach tym, że pozwala na komunikację między dwoma lub większą ilością mózgów co pozwala przekazać informację na dużą skalę bez wykorzystywania nawet słów. Może być niezwykle przydatna na wojnie lub na… klasówce.

czytanie w myślach

Telekineza to zdecydowanie super umiejętność dla leniwych, ponieważ pozwala na przemieszczanie przedmiotów jedynie za pomocą siły woli. Niezwykle przydatna w walce oraz wtedy kiedy nie chce się nam wstać po pilot.
Spokrewniona z telekinezą jest teleportacja, lecz ta druga prowadzona jest na większą skalę i bez start w czasie. To taka ulepszona wersja.

Super umiejętności jest wiele, latanie, rozkochiwanie spojrzeniem, oddychanie pod wodą, rozmowa ze zwierzętami. Wymieniać można by długo, fantazjować także i wybierać, którą by się wolało i dlaczego, a którą nie. Prawda jest jednak taka, że chociażby jedna umiejętność nadludzka jaka by się nam trafiła, byłaby czymś niesamowitym i żadną byśmy nie pogardzili. Jednak jest to tylko świat fantazji…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here