książki dla dzieci

Pierwszy elementarz do nauki czytania dla najmłodszych, to książka na całe życie. Od tego, jak dziecko zapamięta pierwsze samodzielnie przeczytane opowiastki zależy, czy zostanie molem książkowym w dorosłym życiu. Jak zatem mądrze wybierać czytanki dla dzieci?

Czasy gdy do nauki czytania dostępny na rynku był jeden elementarz dla uczniów klas pierwszych minęły bezpowrotnie. Wydawnictwa prześcigają się we wprowadzaniu w obieg coraz to nowszych tytułów, które zachęciłyby dzieci i dorosłych do sięgania po literaturę. Niektóre z nich wręcz specjalizują się tylko w literaturze dziecięcej, wydają zagranicznych autorów i inwestują w niebanalne grafiki i ilustracje. Obecne na rynku dziecięcym książki, to nierzadko małe dzieła sztuki.

czytanki

Wszystko to sprawia, że w dzisiejszych czasach czytanki dla dzieci, oprócz walorów edukacyjnych, stają się fascynującą przygodą w literackie światy. Oprócz mądrych i fantastycznych opowieści na dobranoc, ciekawych cykli z których bohaterami mogą utożsamiać się najmłodsi czytelnicy, wiele wydawnictw oferuje pierwsze czytanki dla dzieci do samodzielnego czytania.

Oryginalne elementarze kładą nacisk na sylabizowanie pierwszych czytanych słów, proste w formie zdania opatrzone ułatwiającą zapamiętanie ilustracją, pisane są w różnych kolorach, tak aby dziecko łatwiej zapamiętywało poszczególne słowa. zanim jednak wybierzemy się do księgarni w poszukiwaniu pierwszego elementarza gdy nasza pociecha przekroczy próg szkoły, naukę czytania można zacząć już w wieku przedszkolnym. Idealne do tego celu są proste wierszyki.

Łatwe do zapamiętania rymowanki wpadają w ucho i zostają zapamiętane na dłużej. Kto z nas nie pamięta choćby fragmentu czytanki dla dzieci, z którą czytaną przez mamę zasypiał w dzieciństwie. To bardzo ważny etap w życiu małego czytelnika, który rozbudza wyobraźnię, stymuluje rozwój i zachęca do samodzielnej pracy z tekstem. Czasem wystarczy wiersz, prosta rymowanka z kanonu dziecięcej literatury, którą z sentymentu malec zechce w końcu przeczytać samodzielnie. Więc gdy nasz przedszkolak, zamiast zasypiać w trakcie wieczornego czytania, sam rwie się do książki, warto iść o krok dalej i spróbować ćwiczyć wspólnie czytanki dla dzieci. Idealnym i tanim rozwiązaniem będą tutaj czytanki dla dzieci dostępne w internecie.

Wystarczy wydrukować jedną z historyjek dostępnych na dedykowanych stronach i zasiąść do wspólnej lektury. Pod okiem dorosłego, dziecko poznaje litery, układa je w słowach poszerzając tym samym zakres swojej wiedzy o świecie. Dlatego warto wybierać proste historyjki pełne krótkich, prostych słów – w ten sposób w pamięci dziecka, świeżo poznane słowa zostaną na dłużej. Dobrym rozwiązaniem są wspomniane wcześniej wierszyki. Brzechwa i Tuwim będą dobrym pomysłem na ćwiczenie słuchu i melodyjności języka.

Najlepszy czas na rozpoczęcie nauki czytania przypada na wiek 5 – 6 lat. Wtedy rozbudzona wyobraźnia dziecka łaknie nowych opowieści oraz przedszkolak nastawia się zadaniowo do nowych wyzwań. Sam garnie się do czytania, zasiada z książką i często udaje, że posiadł tę umiejętność już dawno. Warto wykorzystać twórczo ten czas i zanim dziecko pójdzie do szkoły zachęcić go do nauki czytania. Idealnym pomysłem na czytanki dla dzieci w tym wieku będą właśnie elementarze pisane metodą sylabową, specjalnie dedykowane dla przedszkolaków.

czytanki dla dzieci

Taka metoda nauki czytania polecana jest przez większość ekspertów i edukatorów odpowiedzialnych za merytoryczną stronę podręczników do nauki czytania. Jest bardzo skuteczna, łatwa nawet dla opornych dzieci i z reguły bezproblemowa. W pierwszej części elementarza dzieci zapoznają się z literkami, prezentowane są im także poszczególne sylaby z jakimi mali czytelnicy zetkną się w tekstach. Krótkie opowiadania pisane metoda sylabową na początek nie zniechęcają, są dostosowane do poziomu początkowego dziecka.

Z każdym opowiadaniem poziom trudności rośnie, ale dzięki sylabowemu ułożeniu tekstu i kolorystycznych wyróżnieniach, proces ten przebiega gładko, a zmiany stopnia trudności dla dziecka nie są praktycznie zauważalne. Sięgając po pierwsze czytanki dla dzieci, warto jednak pamiętać, że nauka alfabetu na tym etapie nie jest niezbędna. Sylabizowanie, zgłoskowanie przyniosą dużo szybszy efekt niż recytowanie literek w alfabetycznej kolejności.

Oprócz zachęcających szatą graficzną książek, czy dostępnych za darmo w internecie czytanek, dobrym uzupełnieniem nauki w tym zakresie są codzienne domowe zabawy. Puzzle z sylabami znajdziemy w sklepach zabawkowych, ale warto też wspólnie pobawić się w wycinanki, zapisywanie prostych wyrazów na kartkach. Nic nie zachęci do czytelniczej pasji bardziej naszych dzieci, niż wspólnie z nimi spędzony czas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here