czy wątroba boli

Czy wątroba rzeczywiście boli? Jakie dolegliwości bólowe są oznaką tego, iż to właśnie wspomniana wątroba daje o sobie znać? Co może być przyczyną bólu wątroby? Zapewne wiele osób chciałoby poznać odpowiedź na takie pytanie, jednocześnie przekonać się o tym, czy to właśnie wątroba jest powodem ich problemów zdrowotnych.

Gdzie mieści się wątroba?

Na samym początku dobrym rozwiązaniem jest dowiedzieć się więcej na temat tego, gdzie mieści się wątroba, gdyż wielu pacjentów zbyt pochopnie uważa iż to właśnie ona boli. Wątroba to największy gruczoł w organizmie każdego człowieka, znajduje się on po prawej stronie żeber, w dużym stopniu przechodzi na lewą oraz górną część nadbrzusza.
Pokryta jest adekwatną do tego włóknistą błoną nazywaną również torebką wątrobową, odpowiada za dużo ważnych funkcji w organizmie do jakich zalicza się wytwarzanie glukozy, produkcja żółci, eliminowanie toksyn czy też wpływa na układ odpornościowy a więc immunologiczny.

Co może powodować ból wątroby?

Najczęściej ból wątroby powodują wszelkiej maści zapalenia wirusowe a więc typowo autoimmunologiczne, zbyt duże natłuszczenie narządu, niekiedy prowadzi do do sarkoidozy czy nawet raka trzustki. Ból w okolicach wątroby może nas również informować o guzie wątroby ewentualnie jej marskości, a nawet dawać znać o niewydolności samego serca. W przypadku przyjmowania zbyt dużej ilości leków, co może doprowadzić do jej uszkodzenia, dlatego zawsze należy o nią dbać.

Chora wątroba, boli dopiero po pewnym czasie

Na samym początku choroby wątroby, wcale nie będziemy odczuwać bólu, niejednokrotnie sama choroba rozwija się latami nie dając jakichkolwiek przy tym objawów, czego doskonałym przykładem jest wirusowe zapalenie wątroby typu C. Najczęściej osłabienie, zmęczenie oraz pojawienie się wzdęć brzucha czy dyskomfortu u pacjenta jest oznaką tego, iż nasza wątroba nie funkcjonuje i nie działa jak należy. Ból pojawia się w okolicach prawego boku zaraz pod samymi żebrami, dlatego w takiej sytuacji niezbędne jest udanie się do lekarza jaki przeprowadzi odpowiednie i niezbędne w tym zakresie badania.

boli

Co powinniśmy zrobić gdy boli nas wątroba?

Jak wspomniano powyżej, w momencie gdy odczujemy iż boli nas wątroba, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza, który skieruje nas na badanie USG, gastroskopię lub kolonoskopię, jakie są potrzebne do sprecyzowania dolegliwości z którymi przyszło nam się zmagać.

Nie powinniśmy w tym okresie spożywać alkoholu, kawy czy palić papierosów, tym samym zadbać o odpowiednią dietę jaką dostosujemy pod względem mniej tłustych i lekkostrawnych do tego posiłków. Zawsze dbajmy o naszą wątrobę, dostarczając jej wiele białka, nie stosujmy ostrych przypraw czy też takich składników, które podniosą nam poziom cholesterolu.

Jak dbać o wątrobę?

Warto nie tylko dbać o wątrobę w momencie, gdy pojawią się jakiekolwiek dolegliwości czy bóle, o czym niestety zapomina wiele osób, nadmierne spożywanie alkoholu oraz niezdrowy tryb życia to najczęstsze powody dla których dochodzi do pojawienia się choroby samej wątroby. Dlatego należy zastanowić się, czy jej pielęgnacja jako ważnego narządu w naszym organizmie, nie jest zagadnieniem na które należy spojrzeć z odpowiedniej do tego perspektywy.

Prawidłowe odżywianie, spożywanie niektórych ziół zamiast kawy czy herbaty, przyjmowanie prawidłowej dawki witamin oraz wartości odżywczych wpłynie na naszą wątrobę w pełnym tego słowa znaczeniu. Majeranek, kminek czy oregano są dużo bardziej przyswajalne przez wątrobę niż pieprz albo ostra papryka, niech to będzie wskazówka dla tych osób które nie przykładają zbyt dużej uwagi do kwestii prawidłowego odżywiania.

jedzenie

Nie bagatelizujmy bólu wątroby

Jeżeli coraz mocniej boli nas wątroba, to nie należy zwlekać o czym niejednokrotnie wspomniano z wizytą u lekarza, nie jest to zwykła niestrawność a raczej oznaka iż zmaga się ona z pewnymi poważnymi dolegliwościami. W sytuacji gdy nasza wątroba jest chora, ból może przenieść się również na inne części ciała, mogą pojawić się zmiany na skórze a nawet dojść do poważnych powikłań zdrowotnych.

Wizyta u lekarza a zwłaszcza gastrologa, niekiedy dietetyka pozwoli nam na skutecznie leczenie chorób wątroby, dolegliwości jakie wystąpiły czy też zdiagnozowaniu problemu z którym przyszło nam się zmagać. Niech zatem ból wątroby będzie dla nas zwłaszcza oznaką do tego, iż czas najwyższy skontrolować jej stan, a co najważniejsze wykluczyć możliwość poważnych problemów zdrowotnych, lub najzwyczajniej w świecie zacząć ją co oczywiste w prawidłowy sposób leczyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here