Ile powinien jeść kot w ciągu dnia?

Wydawać by się mogło, że karmienie kota to nieskomplikowana sprawa. Wiele kotów ma zawsze pełną miskę i zjada tyle pokarmu, na ile ma ochotę. Jednak wiele naszych pupili boryka się z nadprogramowymi kilogramami. Ile powinien jeść kot, aby cieszyć się zdrowiem i utrzymać prawidłową wagę?
Dobowa dawka karmy uzależniona jest od wielu czynników – wagi, wieku i aktywności kota. W zależności od nich należy dobrać też odpowiedni rodzaj karmy. Warto szczególnie zwrócić uwagę na prawidłowe żywienie kotki w trakcie ciąży i karmienia młodych. Ilość karmy zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Jednym z najczęstszych i najprostszych rozwiązań jest umożliwienie kotom nieograniczonego dostępu do karmy suchej i dodatkowy posiłek w formie karmy mokrej. Niestety uniemożliwia to kontrolowanie ilości spożywanego przez kota pokarmu, stwarzając możliwość wystąpienia otyłości. Należy więc odpowiednio określić ilość kalorii, które potrzebne są do funkcjonowania naszemu kotu.
Podstawowy składnik pokarmu dla kota to oczywiście mięso. Produkty pochodzenia roślinnego są dużo gorzej przez niego przyswajane. Kupując gotową karmę nie kieruj się tylko ceną lub marką. Sprawdź, ile znajduje się w niej mięsa, a ile wypełniaczy i produktów ubocznych.
Zwykle na etykiecie karmy znajdziemy informacje ile powinien jeść kot. Można ją wykorzystać, zakładając, że kot żywi się wyłącznie jednym rodzajem karmy. Jeśli menu kota jest bardziej urozmaicone, należy obliczyć dawkę dzienną, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby naszego zwierzęcia. Energia pochodząca z węglowodanów wynosi maksymalnie 35 procent, natomiast z tłuszczy i białek – ponad 30 proc. Przeciętny kot potrzebuje dziennie około 60 kcal na każdy kilogram masy ciała. Tak więc dorosły, aktywny, zdrowy kot o wadze 4 kilogramów powinien otrzymać dawkę około 240 kalorii dziennie. Nie podawaj kotu resztek ze stołu. Niektóre produkty, na przykład surowe owoce i warzywa, mogą być przyczyną problemów pokarmowych. Prawidłowe karmienie sprawi, że zwierzę będzie cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, towarzysząc nam przez długie lata.

innowacjaiwiedza.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZakatarzone niemowlę
Następny artykułPraca w supermarkecie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here