Zakatarzone niemowlę

Katar jest częstą dolegliwością, która występuje zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Od tej przypadłości nie są wolne także niemowlęta, ale o ile dorosły poradzi sobie z usunięciem wydzieliny z nosa przy pomocy chusteczki, to niemowlę będzie do tego potrzebować pomocy rodzica.
Wielu opiekunów, a zwłaszcza świeżo upieczeni rodzice, pyta pediatrów ile trwa katar u niemowlaka? Odpowiedź jest podobna, jak w przypadku dorosłych: leczony trwa tydzień a nieleczony siedem dni.
Pierwszym objawem kataru u niemowlęcia jest rozdrażnienie, płacz. Zalegająca w nosku wydzielina powoduje zmniejszenie apetytu, ból główki i może prowadzić do infekcji uszu.
O higienę noska warto dbać nawet wtedy, gdy dziecko nie ma kataru. Właściwe potraktowany mały nosek zapewnia odpowiednie funkcjonowanie rzęsek, czyli małych włosków w środku nosa, których zadaniem jest filtrowanie powietrza i wyłapywanie drobnoustrojów zanim się dostaną do organizmu.
W momencie kiedy u niemowlaka wystąpi już katar, regularne czyszczenie nosa staje się czynnością priorytetową, ponieważ nieodciągana wydzielina może spowodować zapalenie zatok lub infekcje uszu.
Na higienę „katarową” niemowlaka jest kilka sposobów:
– zakupić zwykłą gruszkę (gumową, z miękkiego plastiku lub silikonową). Po naciśnięciu miękkiej części i przysunieciu gruszki do dziurki, wytworzy się podciśnienie, które usunie wydzielinę.
– niektórzy rodzice zamiast gruszki preferują aspiratory (ręczne lub elektryczne). W przypadku aspiratora ręcznego, opiekun musi sam wytworzyć podciśnienie, czyli zassać przez rurkę do pojemniczka zawartości nosa. Elektryczny aspirator działa na podobnej zasadzie, ale jest dużo skuteczniejszy, gdyż wytwarzanie podciśnienia zostawiamy odkurzaczowi, podłączając do niego rurkę, a drugą końcówkę przysuwamy do nosa dziecka. Trzeba mieć też na uwadze, że dziecko może się wystraszyć głośnego odkurzacza.
– zawsze warto mieć w domu wodę morską bądź sól fizjologiczną do używania na co dzień, w przypadku infekcji sprawdzą się doskonale w nawilżaniu i odblokowywaniu nosa.
Dużo zdrówka dla małych nosków.

intelektualnie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here