zajść w ciążę podczas okresu

Dla niektórych kobiet ciąża to stan bardzo wyczekiwany, poprzedzony wielomiesięcznymi lub wieloletnimi staraniami. Dla innych kobiet to ogromne zaskoczenie. Ile ludzi, tyle historii, tyle ludzkich radości i dramatów związanych z ciążą. Niektóre kobiety praktykują tak zwane metody naturalne planowania rodziny. Mają one swoich zwolenników, a także przeciwników. Niektórzy uważają, że to tak zwana watykańska ruletka, o zerowej skuteczności. Uda się lub nie uda.

Zwolennicy gorąco przekonują, że dzięki tej metodzie da się zaplanować lub odwlec poczęcie praktycznie w stu procentach. Naturalne metody planowania rodziny czasami stosuje się bowiem w celu wyznaczenia dni jak najbardziej płodnych – aby kobieta jak najszybciej zaszła planowaną i chcianą ciążę. Z drugiej strony inni ludzie stosują naturalne metody planowania rodziny właśnie po to, aby odwlec poczęcie dziecka, ponieważ teraz absolutnie nie mogą sobie na to pozwolić.

Tak czy inaczej chodzi o wyznaczenie w ciągu kobiecego cyklu dni, kiedy kobieta może oraz kiedy nie może począć dziecka. Mówi się o fazie pierwszej czyli fazie niepłodności względnej. Tutaj wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych ze stuprocentową pewnością praktycznie nie jest możliwe. Co innego w fazie po owulacji. Zwolennicy metody naturalnych przekonują, że prawidłowe wyznaczenie trzeciej fazy cyklu i dni niepłodnych w tej fazie to gwarancja tego, że dziecka w tym cyklu nie będzie.

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie czy można zajść w ciążę podczas okresu.

czy można zajść w ciążę podczas okresu

Teoretycznie odpowiedź jest bardzo prosta – nie. Jednak w praktyce wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane. Wiele kobiet przekonuje, że dziecko uczyło się u nich po stosunku odbytym w piątym, w szóstym czy siódmym dniu cyklu. Wiele pań na krwawienie przez 5, 6 czy 7 dni, nawet jeśli w ostatnich dniach jest to tylko lekkie plamienie. Zatem teoretycznie można zajść w ciążę podczas miesiączki. Owulacja zazwyczaj występuje w 14. dniu cyklu, ale absolutnie nie można uznać tego za regułę.

U każdej pani może to być inny dzień. Warto zdawać sobie sprawę z tych różnic i absolutnie nie zamartwiać się tym, że cykl trwa na przykład 26 czy 32 dni. Ciąża może być bardzo miłą lub wręcz przeciwnie – bardzo niemiłą niespodzianką, w zależności od tego, w jakim położeniu życiowym znajduje się kobieta i jej partner. Trzeba pamiętać, że zawsze jest możliwość wyboru, czy zatrzyma się dziecko przy sobie czy też odda do adopcji. Wiele par czeka na adopcję dzieci.

Wiele par latami czeka na poczęcie dziecka i nie mogą oni tego momentu się doczekać. Z kolei inni wcale dziecka nie chcą, a kobieta wyjątkowo szybko zachodzi w nieplanowaną ciążę. W każdej z tych sytuacji trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie.W Polsce istnieje obecnie wiele klinik, które wspomagają pary walczące z niepłodnością.
Tam można spotkać lekarzy specjalistów, którzy kompleksowo podejdą do problemu. Zwykły lekarz ginekolog może samodzielnie nie poradzić sobie z problemem niepłodności, chociaż oczywiście ma kwalifikacje do leczenia różnych chorób, które mogą stać u podstaw diagnozy niepłodności.

Problem tak samo często stoi po stronie kobiety, jak również po stronie mężczyzny. Czasami problem dotyka obu stron – zarówno kobiety jak i mężczyzny. Niepłodność to bardzo duża próba dla związku. Często pojawiają się wtedy kłótnie, wzajemne pretensje i szukanie winnego.
To nie jest właściwa droga. Zdecydowanie warto postawić na wzajemne wsparcie i szczere rozmowy. Warto też zadać sobie pytanie: Co stanie się w sytuacji, kiedy nie uda się zajść w ciążę lub donosić ciąży. Samo zajście w ciążę nie rozwiązuje wszystkich problemów.

bocian

Wiele ciąż kończy się poronieniem. Dlaczego kobieta od samego początku powinna być pod kontrolą lekarza ginekologa i jeśli jest to niezbędne również pod kontrolą innego specjalisty na przykład kardiologa czy endokrynologa. Dzisiaj wiele kobiet ma problemy z tarczycą, które utrudniają zajście w ciążę i utrzymanie ciąży. Tak naprawdę kobieta powinna do zajścia w ciążę się przygotować. Warto już wcześniej zażywać kwas foliowy, dbać o dobrą dietę i aktywność fizyczną.

Warto również znaleźć dobry szpital, w którym dziecko przyjdzie na świat i odpowiednio wcześnie umówić się z wybraną położną, która przyjmie dziecko na świat. Ważne, aby kobieta czuła się pewnie i bezpiecznie w ciąży i w czasie porodu. Od tego bowiem wiele zależy, między innymi to czy kobieta będzie cierpiała potem na depresję po porodzie. Warto wspierać kobiety w ciąży i młode mamy, które mogą nie do końca odnajdywać się w nowej roli, mogą czuć się zagubione.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here