Najczęstsze choroby naczyniowe

Mimo iż długość życia ludzi wydłuża się, coraz częściej cierpią oni na różnego rodzaju choroby przewlekłe. Wynika to głównie z siedzącego trybu życia, niedoboru ruchu na świeżym powietrzu, a także pogarszającej się jakości żywności.
Układem, który w największym stopniu narażony jest na uszkodzenie wywołane niezdrowym trybem życia, jest układ sercowo-naczyniowy.
Coraz więcej osób choruje na różnego rodzaju choroby naczyniowe, a także choroby serca. Niestety problemy te dotykają teraz także i osób młodych.
Najczęściej występujące choroby naczyniowe to:
-Tętniak aorty brzusznej
-Ostre niedokrwienie kończyn
-Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych
-Zespół Leriche’a oraz
-Zakrzepica żył głębokich

Tętniak aorty brzusznej to poszerzenie brzusznego odcinka aorty. Bez leczenia tętniak zagraża pęknięciem, krwotokiem do jamy brzusznej, a w konsekwencji śmiercią. Takie choroby naczyniowe leczy się klasycznie, czyli operacyjne (rozcięcie brzucha i wszczepienie protezy do wnętrza tętniaka) lub śródnaczyniowo. Leczenie śródnaczyniowe jest małoinwazyjne.

Ostre niedokrwienie kończyn to raczej zespół objawów klinicznych niż choroba naczyniowa. Powstają one w następstwie nagłego zatrzymania napływu krwi do tętnic kończyny lub kończyn. Choroby naczyniowe tego rodzaju wywołane są przez zator lub zakrzepicę tętniczą, lub inne uszkodzenie tętnicy.

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych występuje, gdy dochodzi do zwężenia lub całkowitego zamknięcia tętnic. Krew nie dopływa wtedy do kończyn dolnych. Najczęstszą przyczyną „blokowania się naczyń” jest miażdżyca.

Zespół Leriche’a to objawy, które towarzyszą niedrożności aortalno-biodrowej. Te choroby naczyniowe powstają gdy ze względu na miażdżycę powstaną zwężenia i niedrożności tętnic w odcinku aortalno-biodrowym Stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne, w przypadku, gdy dochodzi do zaostrzenia objawów.

Zakrzepica żył głębokich objawia się obrzękiem i bólem nogi, na różnych jej odcinkach. Rozpoznaje ją lekarz na podstawie objawów klinicznych ii USG Dopplera żył.

http://www.serce.info.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here