Najlepsze książki grozy

Wielu z nas potrzebuje na co dzień mniejszego lub większego dreszczyku emocji. Lubimy adrenalinę, więc chętnie sięgamy po książki grozy. Którzy autorzy są godni polecenia? Po jakie powieści warto sięgnąć w nadchodzącym sezonie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Stephen King – niekwestionowany król horroru

Być może wskazanie Stephena Kinga to oczywistość. Od lat króluje bowiem we wszystkich rankingach, wymieniających najlepsze książki grozy. Warto jednak podkreślić, że godne polecenia są nie tylko jego klasyki, takie jak „Carrie”, „Lśnienie”, „To”, „Podpalaczka” oraz „Cujo”. Stephen King stworzył znacznie więcej trzymających w napięciu horrorów. Między innymi w 2019 roku pojawiła się na rynku powieść pt. „Instytut”. Krytycy podkreślają, iż w swojej najnowszej książce Stephen King powrócił do motywów, nawiązujących do jego najlepszych powieści. „Instytut” może być zatem nie lada gratką dla fanów tego gatunku literatury.

Polacy też piszą książki grozy

Poszukując najlepszych książek grozy, nie można jednak zapominać o polskich pisarzach. Po ten gatunek literatury sięga bowiem coraz więcej twórców. Wśród polskich autorów horrorów należałoby wymienić między innymi Konrada Grytę, Tomasza Olszewskiego, Wojciecha Gunię, Mariusza Walczaka, Piotra Nytko, Emilię Dziubak, Katarzynę Jakubowską i wielu innych. Powieści tych pisarzy nie odbiegają jakością od propozycji czołowych, światowych twórców. Ich horrory trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Nie zaszkodzi wrócić do korzeni

W ostatnim czasie wydawnictwa powracają też do klasyki. Na rynku pojawiają się więc nowe wydania starych horrorów. W tym katalogu należałoby wymienić takie książki grozy jak chociażby „Drakula” Brama Stokera oraz „Wyzwanie z innego świata” Howarda Phillipsa Lovecrafta. Każdy, kto jeszcze nie miał okazji ich czytać, na pewno powinien po nie sięgnąć. Obaj autorzy, pomimo iż żyli na przełomie XIX i XX wieku, stali się prawdziwymi ikonami literatury grozy. Z pewnością współczesny świat horroru nie byłby tak rozwinięty, gdyby nie twórczość obu panów.

Horror – wymagający gatunek literatury

Na marginesie warto zaznaczyć, że horror to bardzo wymagający gatunek literatury. Trudno jest skonstruować powieść w taki sposób, aby wywoływała u czytelnika wiele skrajnych emocji. Aby strach łączył się z zaciekawieniem, a akcja nie pozwalała na odłożenie książki. Niebanalna treść musi się łączyć z oryginalnością i zastosowaniem mechanizmów, które wciągną i zainteresują czytelnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here