osłabienie
fot. pixabay.com

Zmęczenie i osłabienie to nasi stali towarzysze. Żyjemy w ciągłym pędzie i natłoku obowiązków. Trudno jest rozpoznać, kiedy spadek energii i inne dolegliwości są wynikiem przepracowania, a kiedy są już znakiem, że z naszym organizmem dzieje się coś złego.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/poczucie-zmeczenia-sennosci-oslabiona/

Osłabienie, zmęczenie – symbol naszych czasów

Polacy są oceniani jako bardzo pracowity naród. Do tego żyjemy w czasach, które wymagają od nas stałej aktywności. Mimo postępu technologicznego i wielu udogodnień, które minimalizują część naszych obowiązków, dochodzą nam nowe, równie obciążające. Osoby ze starszego pokolenia często powtarzają, że żyjemy w lepszych czasach, że mamy wygodnie. I faktycznie, ilość pracy stricte fizycznej zmniejszyła się w ciagu tych kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Czy jednak jest nam naprawdę lżej? Czy praca umysłowa nie jest równie wyczerpująca co fizyczna?

Osłabienie u kobiet

Jak wynika z badań przeprowadzanych w ostatnim czasie najbardziej przeciążone obowiązkami są kobiety. Poza pracą zawodową to na nie najczęściej spada odpowiedzialność za wychowanie i opiekę nad dziećmi, co jest nawet bardziej wyczerpujące. Poza tym statystycznie to one spędzają więcej czasu na wykonywaniu obowiązków domowych w porównaniu z mężczyznami. Nawet w przypadku par, które deklarują układ partnerski, ten podział obowiązków domowych nie jest równy, na niekorzyść kobiet. Z czasem z reguły gdy dzieci są juz nieco odchowane kobiety przyjmują na swoje barki kolejny obowiązek – opiekę nad starzejącymi się rodzicami. Później z kolei to one najbardziej angażują się w pomoc przy wnukach.

Zmęczenie jest więc stałym elementem ich każdego dnia. Jeśli nie zadbają o swoje zasoby, o chwile odpoczynku, regeneracji, spokoju, czasu tylko dla siebie mogą przypłacić to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Choć większość kobiet się nie oszczędza i nie ubolewa nad przepracowaniem, czasami nie jest to zwykłe zmęczenie, a pierwsze symptomy choroby. Nie wolno ich bagatelizować.

Przeczytaj też:https://www.moda.info.pl/pierwsze-symptomy-menopauzy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here