Piec na ekogroszek czy drewno?

Jeśli buduje się nowy dom czy też robi poważny remont warto zastanowić się nad sposobem jego ogrzewania. Najpopularniejszymi rodzajami są piece na ekogroszek oraz węgiel, drewno czy też ogrzewanie gazowe.

Warto porównać koszty i wygodę ogrzewania za pomocą drewna czy też ekogroszku. Przede wszystkim wybierając piec warto zwrócić uwagę nie tylko na koszty, ale także funkcje i komfort korzystania. Oczywiście materiał, który będziemy spalać powinien być dla nas łatwo dostępny. Tym o czym należy pamiętać to fakt, że ekogroszek jest produkowany na bazie węgla kamiennego.

Zalety pieców na ekogroszek
Przede wszystkim trzeba pamiętać ekogroszek opałowy charakteryzuje się bardzo dużą sprawnością, która wynosi nawet 85%. Jest to większa sprawność niż ta, którą można oczekiwać po piecu gazowym. Ekogroszek jest nie tylko paliwem wydajnym, ale także łatwym w użyciu, a zimą jego przeciętny koszt to około 1-1.5 kg na godzinę palenia. Zaletą kotłów zasilanych ekogroszkiem jest wygoda korzystania z tego rodzaju rozwiązania. Kotły na ekogroszek są w pełni automatyczne co sprawia, że korzystanie z nich jest naprawdę fajne. Raz na kilka dni wystarczy wsypać zapas ekogroszku do automatycznego podajnika i zapomnieć o temacie.

Kotły na drewno
Kotły na drewno są bardzo popularne, ponieważ jest to paliwo bardzo popularne, tanie i stosunkowo łatwo dostępne. Dodatkową zaletą tego paliwa jest fakt, że jest ono odnawialne, ponieważ wystarczy zasadzić kolejne drzewa, aby za jakiś czas dysponować kolejnym opałem. Jednak minusami tego rozwiązania jest fakt, że z jednej porcji opałowej można uzyskać mniejszą ilość ciepła niż w gdy zastosuje się ekogroszek. Dodatkową przewagą ekogroszku nad drewnem jest fakt, że drewno szybciej się spala i trzeba częściej donosić je do pieca, a dodatkowo nie ma automatyzacji.

Ogólnie rzecz biorąc ekogroszek jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, a do tego łatwiejszym w użytkowaniu, jednak drewno natomiast jest łatwiejsze w przechowywaniu z powodu tego, że jest czyste i nie brudzi całego otoczenia. Jednak jest to równie dobre paliwo, pomimo większej ilości pracy, którą trzeba poświęcić, aby dostarczyć ciepło do otoczenia. Ekogroszek jest lepszy jeśli lubi się stawiać na wygodę, natomiast jeśli istotną kwestią są koszty to drewno będzie tańszym opałem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here