Styl życia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję organizmu. Zarówno dieta, jak i aktywność fizyczna mają duże znaczenie dla zdrowia, dlatego warto zwrócić uwagę na posiłki, które jemy, a także na to jak spędzamy wolny czas.

Jak wygląda prozdrowotny styl życia? Bardzo ważnym elementem są systematyczne ćwiczenia fizyczne. Regularna gimnastyka lub trenowanie jakiegoś sportu znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Dzięki wysiłkowi spalamy więcej kalorii, a to sprawia, że możemy uniknąć nadwagi i otyłości. Osoby, które systematycznie trenują, mają znacznie mniejsze ryzyko zawału serca oraz innych problemów z układem krwionośnym. Nie da się ukryć, że aktywność fizyczna przedłuża życie o kilka, a nawet kilkanaście lat.

Kolejnym istotnym elementem prozdrowotnego stylu życia jest odpowiednia dieta. Dobrze skomponowana dieta nie może dostarczać zbyt wielu kalorii, ponieważ powoduje to odkładanie się tkanki tłuszczowej. Powinna za to dostarczać wszystkich niezbędnych mikroelementów, a także odpowiednich ilości błonnika. Witaminy i minerały są niezbędne dla właściwego funkcjonowania organizmu i regulują wiele istotnych procesów takich jak działanie układu odpornościowego, czy praca mózgu. Błonnik jest bardzo ważny dla układu pokarmowego, zapobiega zaparciom, ułatwia trawienie oraz daje uczucie sytości i zmniejsza apetyt. Błonnik można znaleźć przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, a także w warzywach i owocach, które powinny stanowić ważny element prawidłowej, zdrowej diety.

Prozdrowotny styl życia to nie tylko dieta i ćwiczenia. Warto pamiętać, że również sen ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Odpowiednia ilość snu zapewnia organizmowi właściwą regenerację, pozwala odpocząć i zmniejsza ilość hormonów stresu. Osoby niewyspane mają problemy z koncentracją i pamięcią, są rozkojarzone, a także mają tendencję do przejadania się. Na dłuższą metę brak snu może prowadzić do dużo bardziej poważnych konsekwencji takich jak rozwój depresji. Zwiększa także niekorzystny wpływ jaki ma na nasz organizm stres.

Siedzący tryb życia jest bardzo niekorzystny dla zdrowia, podobnie jak jedzenie wysoko przetworzonej żywności. Wprowadzenie bardziej prozdrowotnego stylu życia na pewno nie jest łatwe, ponieważ wymaga zmiany bardzo wielu nawyków i przyzwyczajeń. Jednocześnie szybko odczujemy rezultaty takich zmian, na przykład zauważymy, że mamy więcej energii oraz ogólnie lepsze samopoczucie, a także lepsze wyniki badań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here