Objawy marskości wątroby

Marskość wątroby (inaczej zwłóknienie wątroby) jest częstym i niestety nieodwracalnym schorzeniem, dotykającym nawet 10% populacji, przy czym mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety. Według szacunków jest to co piąta przyczyna zgonu u osób pomiędzy 45 a 65 rokiem życia. Często przyczyny marskości wątroby kojarzy się jedynie z chorobą alkoholową. Owszem, jest to jedna z głównych przyczyn, ale nie jedyna.

Równie często schorzenie powodują przewlekłe infekcje, a mianowicie wywołane wirusami zapalenie wątroby typu B lub C. Ponadto wśród powodów zachorowań należy wymienić: autoimmunologiczne zapalenie wątroby, toksyny oraz niektóre leki i środki chemiczne, poszczególne wrodzone, jak i nabyte choroby metaboliczne (w tym otyłość, cukrzycę, chorobę Wilsona) oraz przewlekłe choroby dróg żółciowych powodujące cholestazę.

Wątroba nie jest narządem unerwionym, więc nie boli. Ból może się pojawić w przypadku, gdy znacznie powiększona wątroba zacznie napierać na otaczającą ją błonę surowiczą, która jest już unerwiona. Pojawia się więc pytanie jak rozpoznać marskość wątroby. U około 30-40% chorych choroba na początku nie daje żadnych objawów i bywa, że zostaje wykryta zupełnie przypadkowo podczas badań lub zabiegów wykonywanych z innej przyczyny.

Jakie są objawy marskości wątroby?

Objawy marskości wątroby ujawniają się i nasilają wraz z postępowaniem choroby oraz dotykają różnych części organizmu. Do najbardziej ogólnych należy zaliczyć: ogólne osłabienie i szybkie męczenie się, zaburzenia koncentracji, utratę apetytu i spadek wagi, stany podgorączkowe oraz zmiany w wyglądzie zewnętrznym takie jak powiększenie obwodu brzucha oraz – z powodu zaniku mięśni – szczupłe ręce oraz nogi. Ponadto występują zmiany skórne takie jak m.in.: łatwe powstawanie siniaków, rozszerzone naczynia krwionośne na skórze brzucha (tzw. głowa meduzy), nasilona pigmentacja skóry, rumień dłoni i podeszew stóp oraz żółtaczka. Niepokój powinny wzbudzać dolegliwości układu pokarmowego, w tym powiększenie wątroby i śledziony, bóle w okolicy podżebrowej po prawej stronie, wodobrzusze, biegunki, nudności, wymioty i krwawienia z nosa. Kolejne możliwe objawy to zaburzenia endokrynologiczne, takie jak cukrzyca, hipogonadyzm (u mężczyzn objawia się impotencją, utratą libido i zanikiem jąder, a u kobiet zaburzeniami lub brakiem miesiączkowania oraz bezpłodnością), czy feminizacja u mężczyzn (utrata owłosienia pach i klatki piersiowej, powiększenie gruczołów piersiowych) i hirsutyzm (nadmierne owłosienie) u kobiet.

W celu szybkiego rozpoznania choroby oraz podjęcia właściwego leczenia, należy poddać się odpowiednim badaniom. W tym przypadku na pewno pomocne okażą się m.in. morfologia krwi, zbadanie poziomu glukozy, stężenia bilirubiny i markera AFP oraz aktywności enzymów wątrobowych. Ponadto lekarz może zalecić USG jamy brzusznej, gastroskopię, czy biopsję wątroby.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/watroba-alkoholika-objawy-i-leczenie-marskosci

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here