Czym charakteryzują się klawiatury dla graczy

Podkładki, myszki, fotele, biurka, klawiatury i innego rodzaju gadżety z łatką „dla graczy” już od lat cieszą się sporą popularnością. W tym artykule pochylimy się konkretnie nad klawiaturami, czyli czymś, bez czego żaden gracz (czy ogółem użytkownik komputera) żyć nie może. Czym w zasadzie charakteryzują się klawiatury dla graczy? Czy warto je kupować, czy też może są niewarte swojej często bardzo wysokiej ceny?

Klawiatury gamingowe, czyli jakie?

W przypadku bardzo taniego sprzętu, łatka „dla graczy” oznacza często po prostu bardzo „agresywny” design, odróżniający się od typowych czarnych czy szarych, mało atrakcyjnych klawiatur biurowych. Jednak w przypadku naprawdę dobrej jakości klawiatur gamingowych, różnic jest znacznie, znacznie więcej. Należą do nich między innymi:

  • większa wytrzymałość klawiszy
  • klawisze multimedialne, rolka do zmiany głośności
  • podświetlenie
  • podpórka na nadgarstki
  • anty-ghosting.

Drogie, dobre jakościowo klawiatury gamingowe to przede wszystkim klawiatury mechaniczne. Można spotkać droższe „membranówki”, ale w dużej mierze ten rodzaj klawiatur zarezerwowany jest dla taniego, biurowego sprzętu (lub dla początkujących bądź dysponujących niewielkim budżetem graczy).

Klawiatury mechaniczne nie tylko zdaniem wielu są milsze i wygodniejsze w użytkowaniu, ale też dają szerokie możliwości personalizacji, między innymi w zakresie tego, z jaką siłą należy nacisnąć przycisk, aby nastąpiła reakcja. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w grach, gdzie trzeba działać bardzo szybko, a nawet ułamek sekundy różnicy może oznaczać przegraną (czyli na przykład w FPS-ach).

Czym są tak zwane klawiatury turniejowe?

W przypadku droższych klawiatur gamingowych można w sklepach internetowych znaleźć często dwie wersje tego samego modelu – wersję zwykłą, a także tak zwaną wersję turniejową. Czym taka wersja turniejowa różni się od klasycznej?

Zazwyczaj przede wszystkim brakiem obecności klawiatury numerycznej po prawej stronie, którą możemy kojarzyć zarówno z laptopów, jak i większości klawiatur biurowych czy gamingowych. Dzięki temu klawiatura jest węższa i zajmuje mniej miejsca, dając więcej przestrzeni do swobodnej gry.

Jak sama nazwa wskazuje, wersje turniejowe przeznaczone są do użytku przez e-sportowców na turniejach gamingowych. Inna różnica, która może w nich występować, chociaż nie zawsze, to brak podpórki na nadgarstki.

Czy klawiatury gamingowe się opłacają?

Klawiatury „gamingowe” są często znacznie droższe niż klawiatury biurowe. Te, z których korzystają hardkorowi gracze i e-sportowcy niekiedy są warte nawet ponad 1000 złotych. Możemy sobie w związku z tym zadać pytanie: czy takie klawiatury rzeczywiście są tego warte?

Jeśli jesteśmy „niedzielnym graczem”, szczególnie, jeśli nie interesują nas FPS-y, a np. gry strategiczne, tania, zwykła klawiatura nie będzie nas szczególnie uwierać. Jeśli jednak gramy stosunkowo często, to warto zainwestować w lepszy model, a konkretnie w przyzwoitą klawiaturę mechaniczną. Różnicę w wygodzie użytkowania powinniśmy odczuć bardzo wyraźnie.

Nie trzeba wydawać ogromnych pieniędzy, żeby cieszyć się dobrym sprzętem – już nawet około 200-300 złotych często okaże się wystarczające. Szczegółowych informacji o konkretnych polecanych modelach warto szukać w rzetelnych rankingach, takich jak ten https://techpolska.pl/klawiatury-dla-graczy-najlepsza-klawiatura-gamingowa/.

Oczywiście, jeśli ktoś ma duży budżet, chce brać udział w turniejach czy po prostu jest bardzo zapalonym graczem, można również pomyśleć o większej inwestycji, rzędu 600-1000 złotych. Nie da się ukryć, że klawiatura to jeden z najważniejszych akcesoriów komputerowych i jej jakość może wywrzeć pewien wpływ na nasze wyniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here