O wyświetlaczach TFT

0
1705

Technologia z roku na rok staje się coraz bardziej zaawansowana. To co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, w dzisiejszych czasach staje się codziennością. Jeszcze niedawno uzyskanie obrazu o nasyconych, głębokich barwach, wysokiej jakości i perfekcyjnym kontraście wydawało się nieosiągalne. Teraz – dzięki wyświetlaczom TFT jest jak najbardziej możliwe.

Wyświetlacz TFT – jak to działa?

Pełna nazwa technologii TFT to Thin FIlm Transistor. Kolorowe, ciekłokrystaliczne wyświetlacze TFT wykorzystują nowoczesne tranzystory., produkowane przy pomocy metody CVD. Wykorzystuje ona mieszankę krzemu i wodoru w rozpuszczalniku organicznym.

W wyświetlaczach TFT każdy piksel kontrolowany jest przez aż cztery osobne, niezależne od siebie tranzystory. Jeden z nich odpowiada za jasność obrazu, trzy kolejne – za wyświetlanie podstawowych barw. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jakość obrazu w wyświetlaczach tego typu jest powalająca i nieporównywalna ze standardowymi wyświetlaczami.

Wyświetlacze TFT a LCD

Jeszcze do niedawna najczęściej spotykanymi w przemyśle wyświetlaczami były LCD. Obecnie muszą one ustąpić pola znacznie bardziej zaawansowanym matrycom TFT, które biją je na głowę we wszystkich parametrach.

CO warto podkreślić, wykorzystanie technologii TFT pozwala na tworzenie urządzeń o stosunkowo niewielkiej grubości oraz niskiej wadze. Wyświetlacz TFT zużywa także niewielkie ilości prądu, co czyni go wyrobem ekologicznym oraz energooszczędnym.

Zalety wyświetlaczy TFT

Na samym wstępie warto podkreślić, że obraz uzyskiwany przy pomocy matrycy TFT jest niesamowicie dobrej jakości. Świetny kontrast, wysoka jasność, głębokie barwy oraz perfekcyjna ostrość – to wszystko sprawia, że technologia TFT podbija serca klientów prywatnych oraz biznesowych.

Jeszcze do niedawna standardowe wyświetlacze TFT nie mogły się pochwalić szerokim kątem widzenia. Mało tego, pod tym względem przegrywały nawet ze standardowymi LCD. Obecnie dzięki wykorzystaniu technologii MVA, kąty widzenia w wyświetlaczach TFT są znacznie szersze. Dzięki temu można korzystać z urządzenia, będąc w różnych pozycjach względem niego.

Ogromną zaletą ekranów TFT jest ich wysoka jasność. Dzięki temu nawet w bardzo jasnym otoczeniu, na otwartej przestrzeni, wyświetlany obraz jest bardzo wyraźny oraz idealnie dostrzegalny.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here